De medische tuchtcolleges behandelen jaarlijks zo'n 800 klachten over artsen en specialisten, een aantal dat de laatste jaren gestaag is gegroeid. Eén op de vijf klachten wordt gegrond verklaard en een aantal 'veroordelingen' - variërend van waarschuwing, berisping, boete en schorsing tot ontzegging de geneeskunst te beoefenen - wordt afgedrukt in Medisch Contact, het 'vakblad' voor artsen in Nederland. Daaraan zijn de volgende zaken ontleend.
Het medisch tuchtcollege in Zwolle berispte op 13 april vorig jaar een zenuwarts nadat een patiënt was overleden na een gevaarlijke combinatie van medicijnen te hebben ingenomen: fluoxetine (Prozac), een antipsychoticum en een MAO-A-remmer. Alle gezaghebbende literatuur adviseert tegen deze combinatie en het college achtte de klacht tegen de zenuwarts dan ook ernstig. Omdat de arts echter nog nooit een zaak bij het college had gehad, bleef het bij een berisping.
Vorig jaar reageerden artsen ontsteld toen het Groningse tuchtcollege een arts waarschuwde nadat hij een hartinfarct had gemist, waardoor een deel van de kransslagader van de patiënt was afgestorven. “Ik wil de leden van het medisch tuchtcollege wel eens in zo'n situatie zien,” schreef een dokter in Medisch Contact. “Het is met de instrumenten die een huisarts tot zijn beschikking heeft, heel moeilijk tot de conclusie te komen dat iemand een hartinfarct heeft.”
Tegen een lagere straf van een van de vijf medische tuchtcolleges kan een arts of andere medische beroepsbeoefenaar in beroep bij het Centraal medisch tuchtcollege in Den Haag. Bij een hogere straf (ontzetting, schorsing of geldboete) kan de veroordeelde in appèl bij het Hof. Soms verwijst het centrale college terug naar een regionaal college. Dat gebeurde vorig jaar september met de zaak van een huisarts in opleiding, die een oedeem had gemist, dat veroorzaakt was door hartfalen, waarna de patiënt stierf.
Het college in Zwolle ontzegde vorig jaar een arts de bevoegdheid nog langer de geneeskunst uit te oefenen. Hij had tussen 1982 en 1992 met ten minste vier patiëntes seksuele handelingen verricht. Met één patiënte had hij gemeenschap. De dokter voerde aan te menen dat dit gezond was voor de patiëntes, het tuchtcollege dacht daar anders over. De arts had zijn praktijk al neergelegd en liep bij een psychiater. Het college vond dat hij een jaar of tien moest worden behandeld en dat het uitoefenen van de geneeskunst dus geen perspectief meer had.
In Eindhoven werd vorig jaar een arts een boete van 3000 gulden opgelegd. Het knobbeltje in de borst van een vrouw was volgens de radiodiagnost goedaardig, maar bleek later een kankergezwel te zijn. De huisarts had niet de moeite genomen zelf even te voelen. Hij had de onzekerheid van patiënte miskend en, toen het knobbeltje kwaadaardig bleek, geen blijk gegeven van meeleven. In Medisch Contact wordt de kwestie gemeld onder de kop: Huisarts miskent eigen centrale rol als behandelaar.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.