MOSKOU (AP, Reuter) - De Russische president Boris Jeltsin is gisteren onverwacht weer in het Kremlin verschenen, vlak voordat het parlement een voorstel zou bespreken om hem om gezondheidsredenen af te zetten. Dit bij voorbaat kansloos geachte voorstel van de communisten werd 's middags weggestemd.
De 65-jarige president, die wegens hartproblemen een half jaar afwezig was en in november een vijfvoudige bypass-operatie onderging, werd twee weken geleden opnieuw opgenomen in het ziekenhuis. Ditmaal met een dubbele longontsteking. Nadat hij afgelopen maandag het ziekenhuis mocht verlaten, werd aangekondigd dat hij voorlopig zou herstellen in zijn datsja buiten Moskou.
Dat Jeltsin gisteren toch het Kremlin bezocht, was dan ook een verrassing. De officiële reden was een overleg met premier Tsjernomirdin over zaken als de Navo, achterstallige lonen en Tsjetsjenië. Maar de achterliggende bedoeling was kennelijk om de indruk weg te nemen dat Jeltsin, die vorig jaar weer voor vier jaar tot president is gekozen, te ziek zou zijn om de staatszaken te behartigen.
“Gezien zijn gezondheidstoestand is de president niet in staat om zijn macht uit te oefenen”, zei de communistische parlementariër Viktor Iljoechin aan het begin van het debat. “Of we gaan akkoord met de ineenstorting van Rusland, of we doen er iets aan”, had hij eerder tegen journalisten gezegd. Grigori Javlinski, leider van de liberale partij Jabloko, zei echter dat Jeltsins terugkeer in het Kremlin de vergadering overbodig had gemaakt. “Of hij nu gezond of ziek is, de president is in het Kremlin gearriveerd.”
De communisten hebben de grootste moeite gehad om de gevoelige kwestie op de agenda te krijgen. De door Iljoechin ingediende motie was bij voorbaat kansloos, mede doordat de juridische afdeling van het parlement heeft gesteld dat er geen wettelijke grondslag is om de president af te zetten.
Aanvankelijk besloten de communisten vorige week dan ook het voorstel in te trekken. Dat ze de motie gisteren toch indienden, werd vooral gezien als een symbolische act van rebellie. Er stemden 102 parlementsleden tegen, 87 voor en vijf onthielden zich van stemming. Overigens is de kwestie nog niet geheel van de agenda. In een andere, tot verwarring leidende stemming, besloot een meerderheid namelijk dat het voorstel kan dienen als basis voor een nieuwe motie over afzetting van de president om gezondheidsredenen. Hierover zal de Doema in februari opnieuw in debat gaan.
“Voorlopig is er nog geen definitieve beslissing genoemen door de Doema”, zei de voorzitter van het constitutionele hof, Vladimir Toemanov.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.