*

 
dossier

Archief

'Als VS kernproeven gaan nemen, dan ook Moskou'

Door: redactie − 21/06/95, 00:00

STOCKHOLM (AFP, Reuter, AP) - Rusland zal opnieuw beginnen met ondergrondse kernproeven als de Verenigde Staten dat ook doen. Dat heeft de voorzitter van de defensiecommiie van het Russische parlement, Serge Joetsjenkov, gisteren in Stockholm laten weten.

“Wij hebben geen andere keus als de Amerikanen hun kernproeven hervatten”, betoogde de Rus. De Amerikaanse minister van defensie, William Perry, bevestigde deze week dat in Washington wordt nagedacht over het hervatten van het testen van kernbommen.

Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren echter dat “de VS geen plannen hebben het testen te hervatten. Wij zijn op dit moment zeker niet bereid een besluit te nemen zoals de Franse regering vorige week deed”.

Het Pentagon en de kernlaboratoria zijn voorstander van proeven met een kracht tot 500 ton TNT, relatief kleine kernwapens. De Amerikanen zouden dat ook als plafond willen opnemen in een verdrag tegen ondergrondse kernproeven, dat in oktober volgend jaar moet ingaan. In 1993 besloot de regering Clinton alleen tests toe te staan met een kracht tot twee tot vier pond TNT. Rusland is voorstander van proeven tot 10 ton en Frankrijk wil kernproeven uitvoeren tussen de 100 en 200 ton.

Een woordvoerder van een Amerikaanse organisatie die zich verzet tegen hervatting van de proeven, stelde dat met het standpunt van het Pentagon (maximaal 500 ton TNT) de bodem onder een verdrag tegen ondergrondse kernproeven wordt weggeslagen, omdat tests met dergelijke bommen niet in laboratoria kunnen worden uitgevoerd. “Ons (het Amerikaanse) standpunt zal de betekenis van zo'n verdrag geheel veranderen en het testen van kernwapens zal gewoon kunnen doorgaan.”

mailIcon print |