*

 
dossier

Archief

Fortis en Generale Bank spreken over overname

Door: redactie − 06/02/98, 00:00

UTRECHT, BRUSSEL (ANP) - Fortis, het Nederlands-Belgische financiële conglomeraat, overweegt een bod uit te brengen op de Generale Bank, de op een na grootste bank in België.

Fortis is al enige maanden in gesprek met de drie grootste aandeelhouders: Generale Maatschappij, levensverzekeraar Solvay en Union Financière Boël. Gezamenlijk bezitten die ruim 33 procent van de aandelen.

Belangrijkste gesprekspartner is Suez/Lyonnais des Eaux. Dit Franse concern is eigenaar van Generale Maatschappij, die een belang bezit van 29,7 procent in de Generale Bank. Mochten partijen tot een akkoord komen, dan is Fortis verplicht tot een openbaar bod op de resterende aandelen. Die staan genoteerd op de effectenbeurs van Brussel. Berekend tegen de huidige beurskoers is met de overname een bedrag gemoeid van omgerekend 15,2 miljard gulden.

De gesprekken zijn al geruime tijd aan de gang, zo bevestigden verschillende betrokkenen gisteren. Binnen twee maanden verwachten zij meer duidelijkheid. De kans dat het tot een bod komt is fifty-fifty, menen deze ingewijden. Generale Bank onthoudt zich van commentaar. Fortis stelt nimmer in te gaan op geruchten.

De avances komen niet uit de lucht vallen. Direct na de overname van Bank Brussel Lambert door het Nederlandse ING lonkte Generale-topman Freddie Chaffart november vorig jaar al openlijk naar Fortis. Vijf jaar geleden spraken beide bedrijven ook al met elkaar. Toen was er 'geen attractief voorstel' van Fortis-zijde, aldus Chaffard.

Inmiddels gaat de concentratie in de Belgische financiële wereld door. Eind januari bundelden de Vlaamse financiële instellingen Almanij, Kredietbank, Cera en ABB hun krachten. Belangrijk onderdeel van deze fusie is de vorming van een nieuwe bank die de activiteiten van Kredietbank en de coöperatieve boerenbank Cera bundelt. De nieuwe combinatie verdringt Generale Bank op de thuismarkt naar de tweede plaats.

Generale Bank behaalde in 1996 een winst van 830,5 miljoen gulden op een balanstotaal van 340 miljard gulden. In België, goed voor 46 procent van de totale activiteiten, telt de bank ongeveer 1100 filialen. In Nederland is de onderneming onder meer eigenaar van Generale Bank Nederland, de op afstand drie na grootste bank.

mailIcon print |