*

 
dossier

Archief

Boek van Yolanda mag in de handel blijven

Door: redactie − 15/02/94, 00:00

Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Een poging van vier van de veroordeelden in de Eper incestaffaire om het boek 'Mijn verhaal' van slachtoffer Yolanda via een kort geding uit de handel te laten nemen, is mislukt.

Op initiatief van de president van de Haagse rechtbank, mr. J. Westenberg, kwamen de eisers, de uitgeverij Bzztoh en Yolanda zelf tot een schikking.

De ouders van Yolanda, haar vroegere echtgenoot en haar buurman hadden in kort geding een verbod van het boek geeist, omdat Yolanda uitgebreid beschrijft hoe door de vier babymoorden zouden zijn gepleegd. Van dit feit zijn ze afgelopen vrijdag door de rechtbank vrijgesproken.

Volgens hun advocaat, mr. Prisse, kan Yolanda niet doorgaan met 'niet bewezen gruwelverhalen'. Omdat de babymoorden volgens hem als een rode draad door het hele boek lopen, zou het geschrift helemaal verboden moeten worden, concludeerde hij.

Namens uitgeverij Bzztoh benadrukte mr. De Leeuw dat het boek een zeer persoonlijke getuigenis is van Yolanda. Voor een groot deel van de beschreven daden zijn de eisers ook veroordeeld.

Uit alle publiciteit weet de lezer inmiddels heel goed dat dit Yolanda's versie is en dat de eisers voor bepaalde feiten zijn vrijgesproken, aldus de raadsman. “Dat iets niet bewezen is, wil bovendien nog niet zeggen dat het niet gebeurd is.”

De Leeuw noemde het in algemeen belang dat Yolanda's boek op de markt is verschenen. Het geschrift moet vrouwen die iets dergelijks hebben meegemaakt stimuleren hun mond open te doen en hulpinstanties helpen signalen op te pikken. Bij de uitgeverij, waar de eerste editie van 15 000 stuks al is uitverkocht, komen veel reacties van slachtoffers binnen.

Privacy

De advocate van Yolanda, mr Oosterhuis, kon niet begrijpen waar de eisers de euvele moed vandaan haalden het slachtoffer te beletten haar lezing te geven.

“Als dit niet zo diep tragisch was, zou het je lachlust opwekken. Ze hebben jarenlang een diepe inbreuk gedaan op de persoonlijke levenssfeer van Yolanda en nu zou het hun privacy schenden? ” Mr. Oosterhuis wees er fijntjes op dat de persoonlijke levenssfeer van de eisers de eerste jaren zal worden afgeschermd door de muren van de gevangenissen waarin ze verblijven.

Nadat de president had laten blijken dat hij een verbod van het boek veel te ver vond gaan, ging mr. Prisse akkoord met een toevoeging in de tweede druk. Aan het voorwoord van de uitgever zal worden toegevoegd dat de verdachten zijn vrijgesproken van babymoord en zijn veroordeeld wegens illegale abortus en zware mishandeling.

Verder komt er te staan dat het verhaal 'de subjectieve lezing van Yolanda' is. De hoofdpersoon zelf, die een grote stem had in de onderhandelingen, zag daar geen enkel probleem in. Luidde de titel van het boek al immers niet zo?

- Pagina 3: Yolanda's versie van hoe het heeft kunnen gebeuren

mailIcon print |