*

 
dossier

Archief

Nieuwe gidsen zijn door tegenvallers nog niet leverbaar

Door: redactie − 10/04/96, 00:00

Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Rare vragen heeft de PTT de afgelopen tijd gehad. Er belden mensen op die telefoonnummers uit Den Haag en Amsterdam opdreunden met maar zes cijfers. Of ze het nieuwe, omgenummerde, tiencijferige nummer konden krijgen dat vanaf vandaag van kracht is.

In de residentie en de hoofdstad verandert echter helemaal niets. Den Haag en Amsterdam gingen jaren geleden al over op een abonneenummer van zeven cijfers (dus inclusief het netnummer tien cijfers). “Kennelijk waren die mensen een hele oude agenda aan het bijwerken”, verzucht woordvoerster Thea Koot van KPN, het moederbedrijf van PTT.

Over het algemeen genomen is de PTT dik tevreden met de reacties van het publiek op de omnummer-operatie waardoor iedereen een nummer van totaal tien cijfers heeft gekregen. De medewerking van het bedrijfsleven was zelfs vlekkeloos. De particuliere abonnees hobbelden wat achteraan, maar ook over hun opstelling heeft de PTT weinig te klagen.

Uit een onderzoek, dat eind vorige week werd afgerond, blijkt dat 77,15 procent van de Nederlanders inmiddels het nieuwe nummer gebruikt. De PTT vindt dat een heel hoog percentage, dat inmiddels zelfs nog wat hoger zal liggen gezien de massieve reclamecampagne van de afgelopen dagen. Want bijna geen Nederlander kan ontkomen aan de radio- en tv-spotjes en de advertenties in de dagbladen, al moeten er nog steeds tienduizenden zijn die van niets weten. Want het percentage Nederlanders dat op de hoogte is van de omnummering is niet honderd, maar 'slechts' ruim 99.

Ruwweg zo'n twintig procent van de bellers zal de omschakeling vandaag moeten maken en de agenda's, telefoonklappers en nummers 'onder de knop' moeten veranderen. De tekst van de PTT-advertenties is dwingend. Op de voorpagina van deze krant stond gisteren: “Morgen is het zover. Vanaf morgen, 10 april, zijn in heel Nederland de oude telefoonnummers vervallen. Er gelden alleen nog de nieuwe nummers.”

Dat blijkt een leugentje om bestwil te zijn. Vanaf vandaag zijn sommige oude nummers niet meer te bereiken. Morgen komt daar een hele serie bij, vrijdag weer, enzovoorts. Pas over zo'n twee weken is heel Nederland omgenummerd en zijn de bestaande korte nummers vervallen. Technisch was het niet mogelijk om de omschakeling in één klap uit te voeren. Maar we moesten nu eenmaal een deadline stellen, aldus de PTT.

Bellers die zich van niks hebben aangetrokken en de komende tijd doodgemoedereerd het oude vertrouwde nummer blijven draaien of drukken, krijgen een bandje te horen met informatie over het omnummeren: raadpleeg voor het nieuwe nummer svp de omnummergids. Die is ruim een half jaar geleden huis-aan-huis verspreid, en nog steeds in de Primafoon-winkels te verkrijgen.

Voor buitenlanders (zowel in Nederland als in andere landen) wordt de mededeling ook in het Engels verstrekt. Met zustermaatschappijen in het buitenland heeft de PTT afspraken gemaakt over de informatievoorziening. In het ene land krijgt de beller, die een oud nummer in Nederland heeft gedraaid, het bandje te horen, in het andere wordt hij of zij automatisch naar de centrale in het eigen district doorgeschakeld die verder de weg wijst.

De PTT heeft geen reclamecampagne in het buitenland gevoerd. Dat is een taak van de zustermaatschappij, zegt het bedrijf. Omgekeerd plaatste de PTT op eigen kosten advertenties in Nederlandse kranten toen enkele jaren geleden het netnummer van Londen werd gewijzigd.

De Consumentenbond, nooit vies van kritiek op de informatievoorziening van bedrijven en instellingen, is zeer te spreken over de manier waarop de PTT in Nederland de omnummering heeft begeleid, een operatie die ongeveer honderd miljoen gulden heeft gekost. “We hebben er vrijwel geen klachten over gehad”, zegt voorlichter Jan Hakkert. “Onze indruk is dat de PTT er alles aan doet om de consument op de hoogte te houden.”

Zo blijft minstens drie maanden ('of langer, als er behoefte blijkt te bestaan', zegt PTT Telecom) het gratis inlichtingennummer 06-0096 bereikbaar. Datzelfde geldt voor het 'omnummernummer' 06-0520. Wie dat draait, en vervolgens het oude nummer intoetst, krijgt na luttele seconden van een computerstem het nieuwe nummer te horen. “De PTT wenst u nog een goedenmiddag”, zo beëindigt de computer het gesprek.

Ronduit vervelend is het volgens de Consumentenbond dat nog lang niet in alle telefoondistricten de nieuwe gidsen met de juiste nummers beschikbaar zijn. Door tegenvallers in de productie (de gids van Utrecht bijvoorbeeld barstte van de fouten en omissies) is dat pas in de loop van de zomer het geval. Ook dan verschijnt de twintigdelige serie telefoonboeken, waarvan bedrijven en instellingen gebruikmaken, van de pers. Als doekje voor het bloeden kunnen zij (als ze tenminste abonnee van die serie zijn) een gratis CD-Rom krijgen met alle telefoonnummers in heel Nederland. Voor particulieren geldt tot 1 juni een prijs van ¿ 59,95.

Uit eigen zak

Door het ontbreken van enkele telefoonboeken is er voor sommige klanten de komende maanden veel ongemak, erkent de PTT. Maar het bedrijf troost zich met de gedachte dat slechts één op de tien bellers het nummer in de gids heeft opgezocht. Veertig procent heeft de agenda, de telefoonklapper, het computerbestand van het bedrijf geraadpleegd of 'op de knop gedrukt'. De helft van de bellers kiest het nummer uit het hoofd.

PTT Telecom ontkent met kracht dat de tweehonderd miljoen die de omnummering kost, via een verhoging van de abonnementsprijs of via duurdere tikken aan de consument wordt doorberekend. Het bedrijf betaalt de investering uit eigen zak. Woordvoerster Koot: “Zoals u voortdurend in de krant kunt lezen, gaat het goed met KPN.”

mailIcon print |