*

 
dossier

Archief

Licht wisselvallig

JAN VISSER − 05/09/97, 00:00

Voor het eerst sedert half juli is er op het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan een tropische storm tot ontwikkeling gekomen. Het systeem, dat de naam Erika kreeg, bevindt zich ten oosten van de Bovenwindse eilanden en wint nog aan kracht.

Zondag worden rond het centrum gemiddelde windsnelheden tot 130 kilometer per uur verwacht. Erika blijft naar alle waarschijnlijkheid op ruime afstand van Antillen die de laatste jaren nogal te lijden hebben gehad van het orkaangeweld. Voor onze omgeving is een in betekenis afnemende depressie tussen IJsland en Schotland van belang. De luchtmassa's die rond het lagedrukgebied circuleren zijn onstabiel van opbouw. Gisterochtend meldde Tiree op de Schotse Hebriden zelfs zwaar onweer.

Aan de voorzijde van een trog blijft het vandaag op de meeste plaatsen droog met nu en dan zon en temperaturen oplopend tot 20-22'. De wind waait uit het westen tot zuidwesten en is matig. Vanavond worden, voornamelijk in de kustgebieden, de buienkansen groter en ook morgen valt er plaatselijk een bui. Toch is er dan ook zonneschijn en de temperaturen komen op maximaal 19-20'. De wind wordt op het Wad vrij krachtig. Zondag en maandag wordt het weerbeeld bepaald door randstoringen die zich over het noordelijk deel van de Noordzee naar zuidelijk Scandinaviƫ spoeden. Het zal daardoor vaak bewolkt zijn met enkele buien of regen en vooral in het Waddengebied vrij veel wind. De temperaturen schommelen 's middags rond de 19'.

Gisternacht en -ochtend heeft het op veel plaatsen wat geregend: ook in het binnenland. Veel viel er echter niet. Aan de voorzijde van een koufront loste een deel van de bewolking op waardoor het 's middags aangenaam werd met middagtemperaturen ruim boven de 20'. Hoensbroek noteerde 25,1': de derde zomerse dag van deze maand. Verder kwam Brummen uit op 24,9, Woudenberg 24,1 en Monnickendam 24,0'.

'Op Maria's Geboort (8 september) trekken de zwaluwen voort' luidt een bekend gezegde. Maar weinigen zullen weten dat de 7e september vroeger 'Zwaluwendag' werd genoemd. Onze voorouders vierden dat en dronken daarbij menig glas wijn. De vrouwen mochten niet uit een glas drinken. Zij dronken uit het 'Onze-Lieve-Vrouweglazeke' zijnde de bloemkelk van de hagewinde.

mailIcon print |