*

 
dossier

Archief

Krantenuitgevers weigeren advertentie huizenclub

Door: redactie − 04/02/98, 00:00

Van onze mediaredactie AMSTERDAM - De Telegraaf en PCM, de uitgever van Algemeen Dagblad, NRC Handelsblad, Trouw en de Volkskrant, hebben een paginagrote advertentie geweigerd van het pas gelanceerde Nationaal Woninginstituut (NWI).

Deze instelling - een initiatief van tien organisaties uit de woningbranche die de huizenmarkt voor consumenten en aanbieders sneller, goedkoper en inzichtelijker willen maken - leverde in het kader van een landelijke promotiecampagne gisteren haar advertentie in bij alle Nederlandse kranten. In de tekst, die wel wordt geaccepteerd door de regionale dagbladen, staat dat 'adverteren een stuk eenvoudiger wordt met een huis in de krant'.

Het instituut start binnenkort met een eigen tweewekelijkse regionale 'woningcourant', waarin zeventig procent van het bestaande woningaanbod wordt vermeld. Een korte advertentie in die krant wordt gratis, een grotere zal twintig procent minder kosten dan de 'gangbare advertentieprijzen', zo vermeldt de tekst op de door de landelijke kranten geweigerde ingezonden mededeling.

In de toekomst zal het gehele, bij het NWI aangemelde huizenaanbod ook op Internet worden gepresenteerd, waar het dagelijks wordt geactualiseerd, belooft het NWI.

J. Greven, bij PCM directeur van de divisie landelijke dagbladen, de uitgever van AD, NRC Handelsblad, Trouw en de Volkskrant, zegt de advertentie te hebben tegengehouden omdat de achtergrond bestaat uit huizenaanbiedingen zoals die dagelijks in de eigen PCM-kranten staan.

“De achtergrond achter een tekst waarin staat dat je nu goedkoper kunt adverteren, leek op onze rubrieksadvertenties. Daarmee willen ze aangeven dat je je huis beter niet meer in de krant te koop kunt aanbieden. Maar onze kranten hebben voordelen die zij niet hebben, zoals een gedefinieerde doelgroep. Huizen staan om een andere reden in de NRC dan in het AD.”

Volgens NWI-directeur D. J. van Leeuwen bevestigt de afwijzing van de advertentie door de landelijke kranten, de noodzaak voor de oprichting van zijn instituut. “Wij willen de hoge advertentietarieven afbreken”, zegt hij. Bovendien weet Van Leeuwen dat er bij de consument grote behoefte is om het gehele woningaanbod te bekijken. “Dat blijkt uit de enorme bezoekersaantallen op de Internet-sites die huizen aanbieden. Wij zullen dat ook doen, maar sneller.”

Van Leeuwen wil, zo zegt hij, mensen er niet van weerhouden in kranten te adverteren. “Wij zullen nooit adviseren om alleen bij ons te adverteren. PCM en De Telegraaf voelen niets voor transparantie in de markt, alleen omdat ze denken dat dat krant-onvriendelijk is. Ik noem dat korte-termijndenken. De klanten willen een completer overzicht.”

Met de afwijzing van de NWI-advertentie spelen de krantenconcerns PCM en De Telegraaf de makelaarsketen NVM in de kaart. De NVM, die veel in kranten adverteert, heeft zich niet aangesloten bij het NWI, omdat het volgens de branche-organisatie een initiatief zou zijn dat niet voor meer inzicht, maar voor meer verwarring op de markt zou zorgen.

Tegen de NVM loopt een klacht van de Consumentenbond, die meent dat de makelaarsorganisatie de markt teveel beschermt en het aanbod te lang achterhoudt, waardoor consumenten zonder koopkracht vaak achter het net vissen. “Individuele makelaars willen graag met ons werken”, zegt Van Leeuwen. “Het gedrag van NVM en de kranten lijkt op een defensieve reactie. Een gedachte vanuit zwakte.”

mailIcon print |