TOKIO, WASHINGTON (AFP, Bloomberg) - De financiële crisis in Azië heeft ingrijpende gevolgen voor de wereldhandel. Voor het eerst sinds 1990 boekte Japan in januari op de handel met andere Aziatische landen een tekort van omgerekend 555 miljoen gulden.
Ruim 40 procent van de Japanse export vindt normaal gesproken zijn weg in de rest van Azië. In januari zakte die met 9,4 procent. De import liet een achteruitgang zien van 2,8 procent. De export naar Zuid-Korea viel het meest terug, met 41,6 procent, die naar Thailand en Indonesië zakte met respectievelijk 34,5 en 18,3 procent. Japan zag daarentegen de handel met China, Hongkong en Taiwan verder groeien.
VS en Europa
Het verlies op de Aziatische afzetmarkten werd overigens ruim goedgemaakt door een fors oplopende Japanse uitvoer naar de Verenigde Staten en Europa. Het politiek uiterst gevoelige surplus met de VS liep met 66 procent op tot 7,9 miljard gulden, en dat met de Europese Unie zelfs met liefst 101 procent, tot 3 miljard gulden.
Door de relatief goedkope yen zat in januari vooral de uitvoer van Japanse auto's en computers sterk in de lift. Over heel 1997 was het tekort in de Amerikaanse handel met Japan al met 17 procent gestegen, zo blijkt uit eveneens gisteren gepubliceerde cijfers in Washington.
Te verwachten valt dat Japan hierop zeker zal worden aangesproken tijdens de komende topbijeenkomst van de G-7, de grootste industrielanden, zaterdag in Londen.
Over het geheel genomen steeg de Japanse export in januari met 6,3 procent ten opzichte van december. De import bleef nagenoeg gelijk als gevolg van de stagnerende binnenlandse afzetmarkten in Japan.
Ook de VS hebben last van afzetproblemen in Azië. Afgezien van de steeds grotere kloof in de handel met Japan, steeg in december ook het deficit met Singapore, Indonesië, Zuid-Korea, Hongkong en Taiwan met 6,6 procent. De Amerikaanse importen uit Zuid-Korea verzevenvoudigden zelfs. Alleen het tekort in de handel met China daalde wat.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.