*

 
dossier

Archief

Stringente veiligheidsmaatregelen houden zelfmoordenaars niet tegen

Door: redactie − 05/09/97, 00:00

JERUZALEM (Reuter) - De driedubbele aanslag in Israëls populairste uitgaansstraat in hartje Jeruzalem bewijst slechts wat de meeste Israëliërs maar al te goed weten: de terroristen van de Hamas, of welke groepering ook, kunnen de Israëliërs nog altijd gemakkelijk treffen, waar ook.

De Israëlische grenspolitie staat permanent gestationeerd in het centrum, soldaten checken tassen, houden verdachte personen aan. Bij de grote warenhuizen en bioscopen maakt een ieder routineus zijn tas open voor inspectie. Na de aanslagen op de bussen verleden jaar inspecteren speciale agenten de drukke haltes of stappen ze de bus in om de passagiers en tassen te checken. Haast met de regelmaat van de klok worden stukken straat afgesloten, omdat er een verdacht pakje is ontdekt of een naïeve toerist zijn rugzak even ergens onbeheerd heeft achtergelaten. Dan wordt de robot aangerukt die de rugzak aan flarden schiet, terwijl de Israëliërs gelaten op afstand toekijken - waarna het leven weer zijn gewone gang herneemt, en de terrasjes weer vollopen. Tot de volgende melding over een verdacht voorwerp. Het hoort bij het dagelijks leven.

Toch kan een zelfmoordenaar gekleed in het makkelijk verkrijgbare uniform van een soldaat, of gewoon in T-shirt en spijkerbroek, dan wel in het keurige pak van de zakenman zich haast probleemloos onopgemerkt voegen in de menigte. De zelfmoordenaars van de Hamas en Islamitische Djihad hebben de afgelopen jaren al die 'vermommingen' al gebruikt bij hun 'heilige taak' om zichzelf en zoveel mogelijk omstanders op te blazen, in bussen, winkelcentra, markten en cafés.

Het profiel van de zelfmoordenaars is voorspelbaar, maar het maakt ze daarom nog niet herkenbaar. Volgens de deskundigen zijn het doorgaans vrij jonge jongens, ongetrouwd, uit arme Palestijnse families. Ze zijn vaak extreem gelovig en al even extreem in hun haat jegens de Israëlische bezetter. Er is hen ingeprent dat zij al hun zonden kunnen wegspoelen met de eerste druppels bloed en vervolgens in het paradijs belanden.

Afgelopen maart waren de Israëlische veiligheidsdeskundigen verbaasd toen bleek dat de Palestijn die de aanslag had gepleegd in een café in Tel Aviv geheel buiten de gebruikelijke categorie viel. Hij was wat ouder, getrouwd, vader van vier kinderen, en had tien jaar in Israël gewerkt. Pas toen enkele van zijn medeplichtigen waren opgepakt en verhoord, werd duidelijk dat hij ook niet voorbestemd was tot zelfmoordenaar. De explosieven in de tas die hij had moeten achterlaten, waren vroegtijdig ontploft.

mailIcon print |