*

 
dossier

Archief

Milieu niet belangrijker dan onderwijs en zorg

Van onze parlementsredactie − 27/08/98, 00:00

DEN HAAG - Het is D66 gisteren niet gelukt zeker te stellen dat bij forse economische groei de milieuschade met voorrang wordt aangepakt.

Het paarse kabinet gaat ervan uit dat economische groei gepaard gaat met meer milieuvervuiling, althans op een aantal gebieden. In het regeerakkoord wordt gesteld dat die schade 'zoveel mogelijk' wordt gecompenseerd. D66-fractievoorzitter De Graaf liet gisteren tijdens de tweede ronde van het debat over de regeringsverklaring weten dat D66 de milieudruk 'bij voorrang' wil verminderen.

Premier Kok vond dat geen goed idee. Hij wees erop dat er niet alleen wensen zijn om het milieu beter te bedelen, maar dat die er ook zijn op het gebied van onderwijs, zorg, van veiligheid. Het kabinet behandelt het milieu net als die andere prioriteiten, al geeft de uitspraak dat de milieuvervuiling 'zoveel mogelijk' wordt gecompenseerd volgens hem wel aan, dat het milieu het kabinet na aan het hart ligt. Maar hij benadrukte dat andere prioriteiten daarmee niet van minder belang zijn. Hij verwees het verzoek van D66 derhalve naar de 'politieke afweging' die later moet worden gemaakt over de bestedingen bij forse economische groei.

GroenLinks probeerde D66 met een motie aan zijn wensen te houden, maar De Graaf voelde daar niets voor. Het is volgens hem niet de bedoeling van een coalitiepartner om reeds nu, net na het sluiten van het regeerakkoord, via een motie van de oppositie het regeerakkoord veranderd te krijgen. De 'politieke loyaliteit' staat dat niet toe, aldus De Graaf. Jammer, zei GroenLinks-fractievoorzitter Rosenmöller, die had gehoopt dat níet politieke gewoonten, maar argumenten zouden tellen.

PvdA-fractievoorzitter Melkert maakte dinsdag al duidelijk dat het compenseren van de milieuschade niet bovenaan zijn lijstje staat. Voor een afspraak zoals de voormalige milieuminister De Boer bepleitte - een half miljard voor iedere procent extra economische groei - voelt Melkert niets. GroenLinks probeerde hem daartoe te verleiden, maar de PvdA'er vindt dat bij meevallers 'nader moet worden bezien' welke wensen kunnen worden gehonoreerd. Melkert betwijfelt of de overheid wel voor de volle 500 miljoen gulden moet opdraaien. Industrie en huishoudens zouden ook kunnen meebetalen.

Gisteren bleek ook dat het er niet inzit dat in Rotterdam een nieuwe burgemeester wordt aangesteld na een volksraadpleging. Dit bleek uit woorden van premier Kok aan het adres van D66-fractievoorzitter De Graaf. De democraten hadden gehoopt dat in de havenstad, waar minister Peper van binnenlandse zaken een burgemeestersvacature heeft achtergelaten, de bevolking zich zou kunnen uitspreken over de meest gewenste opvolger, conform afspraken in het regeerakkoord.

Volgens De Graaf kan de benodigde wijziging van de gemeentewet snel naar de Tweede Kamer. Maar Kok hield de mogelijkheid open dat het kabinet over die wetswijziging eerst nog het oordeel vraagt van een nog in te stellen staatscommissie, die over meer aspecten van het lokaal bestuur moet adviseren. De VVD wil bovendien dat de wetswijziging eerst ook nog wordt voorgelegd aan de Raad van State.

mailIcon print |