*

 
dossier

Archief

Ster heeft toch planeet

Door: redactie − 14/01/98, 00:00

Om de ster 51 Pegasi draait wellicht tóch een planeet. Astronomen konden in 1995 nauwelijks geloven dat waargenomen variaties in de helderheid van de ster waren toe te schrijven aan een begeleider. Om de metingen te kunnen verklaren zou de planeet immers met duizelingwekkende snelheid op uiterst korte afstand rond de ster moeten cirkelen.

Een onwaarschijnlijke verklaring, meenden veel astronomen, die veronderstelden dat de ster zelf verantwoordelijk kon zijn voor de waargenomen verschillen in helderheid.

Een van de sterrenkundigen die in 1995 als scepticus gold, David Gray van de Universiteit van West Ontario, erkent nu in het vakblad Nature (8/1) dat er waarschijnlijk toch een planeet rond 51 Pegasi draait.

Gray baseert zich op meetgegevens die sinds de 'ontdekking' van de begeleider van 51 Pegasi zijn verzameld.

mailIcon print |