Van onze redactie economie AMSTERDAM, ROTTERDAM - Voor het eerst in tien jaar is het aantal arbeidsplaatsen in de regio Amsterdam en in de Rijnmond gedaald. In zowel grote als kleine bedrijven werd een daling van 1,5 procent in Amsterdam en omstreken gemeld. In het Rijnmondgebied was sprake van een daling van 1,8 procent. Landelijk is de daling van de werkgelegenheid 0,9 procent.
Ook voor 1994 is het Amsterdamse werkgelegenheidsperspectief somber, zo zei R. de Vilder van de Amsterdamse Kamer van Koophandel gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. Van de kleine bedrijven zegt 7 procent van plan te zijn het werknemersbestand in te krimpen, terwijl van de grote bedrijven zelfs 28 procent serieus met die gedachte speelt.
Het Amsterdamse bedrijfsleven is voor het eerst in jaren bijzonder somber over de economische ontwikkeling. In de regio daalde de omzet met 2,4 procent met ruim een procent meer dan in de rest van het land. Slechts 30 procent van de bedrijven verwacht in 1994 nog een omzetgroei, een absoluut dieptepunt volgens De Vilder. De economische recessie lijkt op dit moment extra hard in Amsterdam aan te komen. Het volume van de export vanuit de regio Amsterdam daalde met 1,5 procent, terwijl over 1992 nog een groei van 3 procent werd geconstateerd. Landelijk daalde de uitvoer in 1993 met 0,4 procent.
De afkalving van de werkgelegenheid in Rijnmond gaat twee keer zo snel als in de rest van Nederland, zo luidt de conclusie van de jaarlijkse Enquete Regionale Bedrijfsontwikkeling (ERBO) van de Rotterdamse KvK. De daling van het aantal banen manifesteert zich in alle sectoren van het bedrijfsleven met als uitschieter de industrie. De teruggang in de economie laat zich het sterkst voelen in de twee havensectoren bij uitstek, de (petro)chemie en de transportsector.
Uit de enquete blijkt dat slechts 36 procent van de grote bedrijven in deze sectoren een voldoende rendement heeft behaald. Dat was vorig jaar nog respectievelijk 50 en 44 procent. De KvK vindt deze ontwikkeling verontrustend, omdat deze sectoren een enorme uitstraling hebben op de rest van het bedrijfsleven, zowel binnen als buiten de Rijnmond.
De export daalde vorig jaar met 7 procent. Mogelijk dat de positieve afloop van de Gatt-onderhandelingen op termijn de exportpositie van het bedrijfsleven in het Rijnmondgebied kan verbeteren, zo hoopt de KvK.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.