Dit is de laatste aflevering van een serie die vorige week woensdag begon.
“Niet de goden van het christendom, daar vind ik niets aan. Het gaat mij om de griekse of romeinse goden, wat die allemaal doen, dat is spannend. Het boek van Hartman ging over Odysseus, over de slag bij Troje, dat ze daarna teruggingen, en alles wat ze onderweg meemaakten. Ik heb het in één adem uitgelezen, zo spannend vond ik het.”
Jan-Thijs heeft altijd al veel gelezen. “We hebben veel in het buitenland gewoond, in Oman. Daar zat ik op een Nederlandse school, met een eigen bibliotheek. Ik heb daar alle Zoeklichtboeken gelezen, je weet wel, die boeken met sterretjes waaraan je kunt zien hoe moeilijk ze zijn.”
Hij vond het heel leuk in Oman. Altijd lekker weer, vaak naar het strand. “Misschien gaan we er nog wel eens op vakantie.” Nu woont hij in Groenekan, bij Utrecht en gaat hij naar College Blauwkapel, waar hij het atheneum volgt. Ligt gymnasium, gezien zijn belangstelling voor mythologie, niet meer voor de hand? “Dat heb ik twee jaar gedaan, maar het ging heel slecht met Latijn.”
Gelukkig voor Jan-Thijs zijn de meeste klassieke verhalen vertaald. Zijn moeder werkt bij de bibliotheek. Ze is goed op de hoogte van wat hij graag leest en neemt het een en ander voor hem mee. “En dan lees ik ze wel of niet. Sommige zijn heel moeilijk geschreven. Ze zijn niet allemaal leuk voor jongeren. Maar ik lees niet alleen over goden. Ik lees ook graag horror, griezelverhalen.”
Hij praat wel met vrienden en schoolgenoten over boeken. Zijn indruk is dat er redelijk veel wordt gelezen. In zijn vorige klas zat een jongen die zelfs alle boeken van Stephen King had gelezen. “Ik vind dat heel moeilijk geschreven, en nogal dikke boeken. Maar als ik er aan toe ben, wil ik die spannende boeken zeker gaan lezen.” Bij hem thuis is lezen heel normaal: moeder leest veel, zus leest veel en vader 'iets minder'.
Nu hij in de derde klas zit (hij heeft op de basisschool een klas overgeslagen, vandaar dat hij op zijn dertiende al in de derde klas kan zitten), wordt lezen op school een verplichting. Jan-Thijs ziet dat niet als bezwaar. Hij zojuist een 'dun boekje van Godfried Bomans' gelezen voor het vak Nederlands. En ook dat was hem goed bevallen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.