*

 
dossier

Archief

Belgrado steunt premier Srpska

Door: redactie − 20/01/98, 00:00

Pale (AP, AFP) - De regering van de Federatieve Republiek Joegoslavië (FRJ, Servië en Montenegro) heeft gisteren de legitimiteit erkend van de nieuwe Bosnisch-Servische regering onder leiding van de gematigde politicus Milorad Dodik.

De nieuwe Bosnische premier heeft snel maatregelen genomen om zijn politieke macht te consolideren. Hij verordende de verhuizing van het parlement en het kabinet uit Pale, het kamp van ex-oorlogsleider Radovan Karadzic, naar het noordelijke Banja Luka, het bolwerk van president Biljana Plavsic.

Na een tumultueuze zitting werd Dodik, in de nacht van zaterdag op zondag gekozen tot regeringsleider van de Republika Srpska (RS), de Servische entiteit binnen Bosnië-Herzegovina. De 38-jarige Dodik is een naaste vertrouweling van Biljana Plavsic, de presidente van de RS, die in een bittere machtsstrijd is verwikkeld met Radovan Karadazic, die van oorlogsmisdaden wordt verdacht. Van Dodik wordt een pro-westerse opstelling verwacht.

De SFOR-troepen hebben gisteren de bewaking van regeringsgebouwen in de Bosnisch-Servische republiek Srpska uitgebreid, omdat gevreesd wordt voor aanvallen van aanhangers van de harde lijn. Ook moet worden voorkomen dat aanhangers van Karadzic belangrijke of gevoelige papieren stelen. Een naaste medewerker van Karadzic, Aleksa Buha, gooide olie op het vuur door te verklaren dat de afgevaardigden van Karadzic' partij (SDS) geen enkel besluit van de nieuw gekozen premier zullen erkennen. Buha, de fractieleider van de SDS, noemde de verkiezing van de gematigde zakenman Milorad Dodik een “staatsgreep”.

Erkenning

De nieuwe regering kan echter bogen op volledige erkenning van de internationale gemeenschap.

Milosevic kiest in het huidige conflict formeel de zijde van de internationale gemeenschap.

De Servische helft van Bosnië, Srpska, is sinds de zomer van vorig jaar verdeeld in twee kampen die fel tegenover elkaar staan. De polarisatie is niet alleen in het parlement, maar ook in de politie en alle andere overheidsinstellingen doorgedrongen.

Het kamp van Plavsic drukte zondagochtend de benoeming van Dodik tot premier door, nadat de aanhang van Karadzic het parlement uit protest had verlaten. Plavsic en haar aanhangers bezitten de steun van 43 van de 83 afgevaardigden in het parlement. Dodik kondigde na zijn installatie aan dat hij de Dayton-akkoorden “tot op de punt” zal nakomen.

mailIcon print |