*

 
dossier

Archief

Toneelwereld vreest nieuwe Arbeids- en rusttijdenwet

Door: redactie − 09/01/96, 00:00

AMSTERDAM (ANP) - Het gesubsidieerde toneel heeft 40 procent meer technici nodig. Door de invoering van de nieuwe Arbeids- en rusttijdenwet per 1 januari 1996 moet het technisch personeel minimaal elf uur rusten. Het aantal medewerkers is dan onvoldoende, zo constateert de Vereniging van Nederlandse Toneelgezelschappen (VNT).

Naleving van de nieuwe wet betekent dat het Zuidelijk Toneel in Eindhoven drie extra technici nodig heeft, zo heeft de VNT becijferd. Het gezelschap telt nu zeven medewerkers. Toneelgroep Amsterdam (TGA) die over 15 mensen beschikt, zou dat aantal moeten verdubbelen. Het toneelgezelschap beschikt over vijftien mensen. G. Korthals-Altes, zakelijk leider van TGA, bevestigt dat. “Zuiver theoretisch is dat waar, maar of het in de praktijk ook gebeurt is de vraag.”

De VNT heeft de afgelopen maanden geprobeerd de wet te versoepelen, maar dat is amper gelukt. Wel mogen de technici één keer per week een nachtrust van acht uur hebben, maar dat biedt tijdens een tournee geen soelaas, zegt J. Jong van de VNT.

Toneelgezelschappen rest een aantal mogelijkheden. Ze kunnen 40 procent meer technici aanstellen, of 40 procent minder produkties maken, maar dat gaat ten koste van het aantal acteurs. Gezelschappen zouden voortaan ook met twee ploegen kunnen werken; één voor het opbouwen van het decor en één voor het draaien van de voorstelling. Voor elk team zou het werk 60 procent van de huidige werkzaamheden in beslag nemen. De VNT, de vakbonden en de technici zijn tegen deze optie.

mailIcon print |