BIRMINGHAM (ANP) - Bij judo is het vinden van de juiste balans tussen lichaam en geest essentieel. Armen en benen moeten luisteren naar de hersenen. Ontstaat er disharmonie, dan verliezen negen van de tien judoka's hun partij. Bij Jessica Gal liep het hoofd gisteren op de EK judo in Birmingham over van “wanhoop en ellende”.
Ze leek alleen te kunnen verliezen. Tot ze drie seconden voor het einde met een wanhoopsgreep de benen van haar opponente Maria Pekli pakte. De titelverdedigster won met koka, een minimaal verschil. Totaal uitgeput stortte Gal zich op de mat. Vrouwenbondscoach Cor van der Geest sloeg vaderlijk zijn arm om haar heen en sprak troostende woorden.
Ze hoorde het wel, maar luisterde niet. In haar holle ogen ontbrak de gebruikelijke twinkeling. Een ander was dolblij geweest met een plaats in de halve finales, maar Gal zuchtte en steunde. Ze had gevochten. Fysiek tegen de Bulgaarse Menova, de Turkse Yazia en de Hongaarse Pekli, maar geestelijk vooral tegen zichzelf. “Ik zette telkens te laat mijn grepen in”, zei Gal. “Het zit niet goed in mijn kop. De onzekerheid knaagt aan me. Ik ben helemaal stuk, maar lichamelijk heb ik nergens last van. Mijn lijf doet niet wat mijn geest wil.”
De Amstelveense (24) heeft tot morgen de tijd haar probleem op te sporen. Is het, na een blessureperiode van 2,5 maanden, een gebrek aan wedstrijdritme? Of ontbreekt de vorm? Vragen die de komende dagen door haar hoofd zullen spelen. “Ik ga mezelf moed inpraten en analyseren wat er is misgegaan. Ja, ik heb de neiging veel na te denken. Misschien was ik wel overgeconcentreerd. Ik weet het echt niet.”
Gal is een van zeven judoka's die de halve eindstrijd hebben gehaald. Donderdag plaatsten Jenny Gal (-61 kg), Mark Huizinga (-78 kg), Maarten Arens (-86 kg) en Danny Ebbers (+95 kg) zich al. Gisteren kwamen behalve Jessica Gal (-56 kg) ook Angelique Seriese (alle categorieën) en Ben Sonnemans (alle categorieën) daar bij.
Was Gal de wanhoop nabij, Sonnemans' humeur kon gisteren niet beter. In de tweede ronde zorgde hij voor een verrassing door de Franse titelverdediger Laurent Crost te verslaan met ippon. Het gaf de Haarlemmer genoeg zelfvertrouwen om in de kwartfinales de Tsjech Kolbl uit te schakelen. Van een ongelooflijke prestatie wilde hij niet spreken. “Als ik de EK win, dat is pas ongelooflijk. Voorlopig ben ik nog niet eens zeker van een medaille.”
Vorig jaar stond Sonnemans ook in de halve finale, maar verloor hij op de tweede dag beide partijen en eindigde als vijfde. Een enorme teleurstelling, waar hij van heeft geleerd. “Misschien deed ik het toen de dag na de voorrondes te rustig aan, was ik te gemakkelijk. Dat overkomt me nu niet meer.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.