*

 
dossier

Archief

Ambtenaren weer betaald; geen geld voor activiteiten

Door: redactie − 06/01/96, 00:00

WASHINGTON (AP, Reuter) - De 280 000 Amerikaanse ambtenaren die in verband met de begrotingscrisis naar huis waren gestuurd kunnen maandag weer naar hun werk terug. Ze krijgen tot 26 januari salaris en de achterstallige inkomsten worden ook uitbetaald. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden besloot gisteravond het geld voor de salarisuitkeringen vrij te geven. De Senaat ging later ook akkoord met het wetje.

Of de ambtenaren veel kunnen doen is de vraag want het geld dat nodig is om de overheidsinstellingen draaiende te houden wordt, op enkele uitzonderingen na, nog geblokkeerd. De nationale parken kunnen bijvoorbeeld wel weer worden geopend, maar het personeel krijgt geen geld voor benzine en kan dus niet patrouilleren. Ambtenaren in de milieubureaus kunnen niet aan de slag in vervuilde gebieden.

De wet, die er ook voor zorgt dat salarissen worden uitgekeerd aan de 480 000 ambtenaren die wel op werk kwamen, maar daarvoor geen geld kregen, werd met 401 stemmen voor en 17 tegen aangenomen. Het Huis nam nog een tweede voorstel aan waarbij het gehele overheidsapparaat weer per 26 jaunuari kan gaan draaien. Voorwaarde is wel dat president Bill Clinton een plan indient voor een sluitende begroting, gebaseerd op cijfers van het begrotingsbureau van het Congres.

Met de twee wetten gaven de Republikeinen hun blokkade van de overheidsfinanciën enigszins op. Met name de rechtervleugel wilde de afgelopen weken het overheidsapparaat lam blijven leggen zolang het Witte Huis geen compromis sloot over de begrotingskwestie en de daaraan gekoppelde bezuinigingen.

De plotselinge inschikkelijkheid van de Republikeinen is waarschijnlijk ingegeven door het feit dat de publieke opinie hen de schuld geeft voor de chaos bij de overheid. Volgens een recente peiling geeft 44 procent van de ondervraagden de Republikeinen de schuld en 33 procent het Witte Huis. Robert Dole, de Republikeinse leider in de Senaat wilde al langer water bij de wijn doen.

De voorzitter van de Democratische fractie in het Huis, Richard Gephardt, zei niet gelukkig te zijn met het voorstel van de Republikeinen maar noemde het in elk geval beter dan het laten voortduren van de huidige situatie. Beide kampen trachtten gisteravond voordeel te behalen uit de uitslag in het Huis. “Ze trekken zich terug” zei de Democratische afgevaardigde Rosa DeLauro, die vóór stemde nadat ze zich eerst tegen had verklaard. De Republikein Thomas Davis zei dat het Huis “de gijzelaars heeft laten gaan”.

President Clinton noemde het aannemen van de voorstellen “een goede eerste stap”, maar vond het 'een wrede straf' dat de ambtenaren het werken onmogelijk wordt gemaakt en dat de burgers met de ongemakken blijven zitten. Toch gaf hij het Huis 'een schouderklopje' voor hun poging de crisis op te lossen.

mailIcon print |