*

 
dossier

Archief

FNV en CNV beraden zich na mislukken onderhandelingen

Door: redactie − 20/02/98, 00:00

Van onze redactie economie AMSTERDAM - Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) heeft met één vakbond een principe-akkoord bereikt over een nieuwe CAO. Twee andere bonden weigeren te tekenen.

De bond waarmee KBB tot een akkoord kwam, is de Vereniging van Hoger Personeel (VHP). Maar dat is niet de grootste vakbond binnen het warenhuisconcern. Dat is FNV Bondgenoten. Die tekent de CAO niet, evenmin als de Dienstenbond CNV.

Onderhandelaar A. van de Put van laatstgenoemde bond toont zich verbaasd over de loop van de gesprekken. “We hadden onze eisen ingeperkt, met het oog op de fusie tussen KBB en Vendex. Maar zelfs over de essentiële zaken als het loon bleek geen overeenstemming mogelijk.”

De loonsverhoging bedraagt volgens het principe-akkoord 2,75 procent. “KBB onwaardig”, aldus Van de Put. “Dat haalt het lang niet bij sectoren als het schoenbedrijf, waar medewekers de komende twee jaar 7,2 procent krijgen. En dat bij de Koninklijke, die vroeger met de arbeidsvoorwaarden voorop wilde lopen.” De eis was 3,75 procent.

Net als de FNV-bond is de Dienstenbond CNV fel tegen de afspraak die het mogelijk maakt acht ATV-dagen om te zetten in geld. Van de Put: “Wij zien dat als ondermijning van de 35-urige of vierdaagse werkweek.”

Voor de VHP was dat juist een van de belangrijkste redenen om wel met de CAO akkoord te gaan. Van de Put stelt dat de leidinggevenden binnen KBB “niet met de 35 uur kunnen omgaan. Zij blijven maar werken en komen niet toe aan het opmaken van hun vrije dagen. Tja, dan wil je ze op een gegeven moment kunnen verkopen.” Onder de CAO vallen 20 000 KBB-werknemers. Het principe-akkoord geldt voor één jaar. De bonden beraden zich op de nu ontstane situatie.

mailIcon print |