*

 
dossier

Archief

Vrachtwagens met een vloer van bamboe

KARIN VAN MUNSTER − 27/01/96, 00:00

Je zou het niet verwachten, maar vaak is de vloer in een vrachtwagen van hout. Hardhout wel te verstaan, want zo'n oplegger krijgt natuurlijk heel wat te verstouwen. Een stalen vloer is te zwaar. Hoe zwaarder de auto zónder lading, hoe eerder het maximale laadvermogen is bereikt. Met een lichte vloer kun je dus meer vracht vervoeren en vandaar dat hout zo geschikt is. Omdat tropisch hardhout schaars goed is, heeft de firma Tip Trailer Rental, een verhuurbedrijf van vrachtwagens en opleggers, gezocht naar een alternatief. Een vloer die minstens zo licht is, en uiteraard niet duurder. Multiplex komt in aanmerking maar is niet ideaal, omdat je er niets in kunt vastspijkeren.

Bamboe daarentegen is hard, goedkoop en licht. En een afgekapte stengel van tien meter is na vier jaar weer even hoog. Om er een vloerplaat van te maken, worden de stengels in stukken van anderhalve meter gekapt en overlangs in strips van drie, vier centimeter breed gesneden. Die bamboestroken worden in lagen op elkaar gelegd en in kunststof gegoten. Het resultaat is: keiharde, oersterke platen die minstens tien jaar slijtvast blijken. Een gewichtsvoordeel ten opzichte van hardhout is er niet - door de verlijming wordt een plaat zelfs net iets zwaarder dan hardhout - en ook is zo'n bamboeplaat niet goedkoper, maar het tropisch regenwoud blijft gespaard en dat is winst, aldus het verhuurbedrijf.

Tip Rental, met een wereldwijd wagenpark van 100.000 opleggers, laat op dit moment als experiment vijf vrachtwagens met een vloer van bamboe door Europa rijden. Men heeft goede hoop dat dit een blijvend, bruikbaar alternatief zal opleveren.

GEEN SPLINTERS? Op een vakbeurs waar de vloer voor het eerst werd gepresenteerd, streken passanten iedere keer met hun hand over het gladde oppervlak. Geen splinters? Helemaal geen splinters. Dat klinkt alsof zo'n bamboeplaat ook geschikt is voor gebruik in huis. Slijtvast, nog mooi om te zien ook en ongetwijfeld passend in een trend (oosters, milieuvriendelijk). Inderdaad wordt bamboe ook voor huis-, tuin- en keukenvloeren gebruikt. Niet in grote platen zoals voor vrachtwagens, maar in de vorm van parket. Volgens importeur Plyboo in Schellinkhout kost bamboeparket ongelegd ¿97,- per vierkante meter. Het uit China afkomstige bamboe wordt in smalle strips gesneden en verlijmd tot lamellen die je via een sleuf aan de zijkant tot vloerbedekking kunt leggen. De verlijming is net zo milieu-onvriendelijk als van andere soorten parket, maar daar staat weer tegenover dat een bamboevloer heel erg lang meegaat. “Pas na vijf tot zes keer schuren ben je door de toplaag heen”, aldus importeur Plyboo. “Dus als je uitgaat van eens in de vijf jaar schuren, ben je pas na dertig jaar aan een nieuwe vloer toe.”

De kunsthars waarin bamboestrips worden gegoten voor vloeren in opleggers, is op zichzelf niet milieuvriendelijk. Maar ook hier gaat men ervan uit dat de duurzaamheid van het spul opweegt tegen de kwalijkheid van de gebruikte chemische middelen om de bamboesprieten te verharden. “In ieder geval hoeft niemand bang te zijn dat het gebruik van bamboestengels ten koste gaat van de Lebensraum van panda's”, zegt Fred Kraaij van Tip Rental Benelux, “want er wordt alleen gekapt in speciale plantages.”

Als bamboe inderdaad als alternatief voor tropisch hardhout op grote schaal gebruikt gaat worden, is het volgens Milieudefensie zinvol dat het Eco-keurmerk FSC voor bossen wordt uitgebreid met eenzelfde keurmerk voor bamboe en rotan. Sinds vorig jaar augustus wordt het FSC-keurmerk gegeven aan bossen waar gekapt wordt zonder dat schade aan het milieu wordt toegebracht. “Wanneer ook bamboe schaars wordt, is de kans groot dat men niet meer alleen op gecontroleerde plantages gaat kappen, maar ook op plekken waar bamboe in het wild groeit. In bossen waar bijvoorbeeld de beschermde pandaberen van bamboe leven. “Dat moeten we zien te voorkomen, en zo'n keurmerk kan daarbij helpen." aldus Milieudefensie.

mailIcon print |