*

 
dossier

Archief

Israël en Turkije sluiten opnieuw defensieverdrag

Door: redactie − 29/08/96, 00:00

ANKARA (AFP, Reuter) - Turkije en Israël hebben gisteren een defensie-akkoord ondertekend. De Turkse premier Necmettin Erbakan van de fundamentalistische Welvaartspartij heeft zijn kiezers heel wat uit te leggen. Toen hij nog in de oppositie zat was hij namelijk fel tegenstander van een dergelijk verdrag.

De twee landen zullen volgens het akkoord gaan samenwerken op het gebied van de defensie-industrie. De Israëlische onderminister van Defensie, David Ivry, tekende het verdrag gisteren tijdens een bliksembezoek aan Turkije.

Een eerder gesloten akkoord tussen beide landen maakte het mogelijk dat Israëlische gevechtsvliegtuigen landden op een luchtmachtbasis bij Ankara. Dat leidde tot grote ophef en woede in de islamitische wereld. Moslimlanden beschuldigden Turkije van het doorbreken van de islamitische solidariteit tegenover Israël.

De ondertekening van het nieuwe verdrag werd al eerder verwacht, maar moest worden uitgesteld omdat Erbakan een buitenlandse reis maakte. Hij bezocht onder andere Iran, een fel tegenstander van Israël. Daar kreeg de Turkse premier het verzoek het verdrag niet te sluiten.

mailIcon print |