JERUZALEM (AFP) - Israël heeft gisteren het sein op groen gezet voor de bouw van zestig extra woningen in de nederzetting Ma'ale Ephraïm op de Westelijke Jordaanoever.
Wanneer de helft van de woningen is voltooid, zal het ministerie van defensie toestemming geven voor de bouw van tweehonderd andere appartementen, aldus een woordvoerder.
De oppositie uitte felle kritiek op de bouw van de nieuwe woningen en verweet de regering van Benjamin Netanjahoe opnieuw te zorgen voor een zinloze verhoging van de spanningen met de Palestijnen.
Sinds hij in juni aan de macht kwam, heeft Netanyahu duidelijk gemaakt dat hij het joodse nederzettingenbeleid in de Palestijnse gebieden nieuw leven wil inblazen. De regering ging voorheen al akkoord met de bouw van 2000 woningen op de Westelijke Jordaanoever. Momenteel leven 140 000 Israëliërs in nederzettingen in dit gebied en in de Gazastrook.
Voor Netanjahoe kan dan ook geen sprake zijn van de instelling van een Palestijnse staat, die een bedreiging zou vormen voor de veiligheid van Israël. “Onze reactie zou heel hard zijn, omdat het zou gaan om een schending van de akkoorden met de Palestijne Autoriteit”, aldus de premier. Hij heeft herhaaldelijk gezegd dat Israël van plan is controle te blijven houden over de Westelijke Jordaanoever.
Vorige week is afgesproken dat de onderhandelingen over de definitieve status van de Palestijnse gebieden in maart beginnen en voor mei 1999 moeten zijn afgerond. Netanjahoe heeft duidelijk gemaakt geen Palestijnse entiteit te kunnen accepteren die “controle heeft over het luchtruim, wapens kan aanschaffen die onze burger- en militaire luchtvaart kunnen uitschakelen, het recht heeft uit de watervoorraaden te putten met het risico dat wij geen water meer hebben, of militaire verbonden kan aangaan met landen als Iran of Irak”.
De premier wil voor de Palestijnen een “uitgebreide autonomie met vergaande bevoegdheden, die echter geen bedreiging vormt voor Israël.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.