*

 
dossier

Archief

Kleinere schouwburgen krijgen vanaf komend seizoen meer gesubsidieerd toneel

Door: redactie − 28/01/97, 00:00

Van onze kunstredactie AMSTERDAM - Het komend theaterseizoen zullen vijf produkties van gesubsidieerde toneelgezelschappen ook in kleinere schouwburgen te zien zijn. Het gaat om ongeveer 150 extra voorstellingen van onder meer 'De nacht van de pauw' door het Nationale Toneel en 'Het belang van ernst', gespeeld door het Noord Nederlands Toneel.

Het spreidingsplan van de Vereniging van schouwburg- en concertgebouwdirecties (VSCD) en de Vereniging van Nederlandse toneelgezelschappen (VNT) is ontwikkeld omdat de middelgrote schouwburgen in Nederland slechts mondjesmaat voorstellingen uit het wereldrepertoire, zoals die gespeeld worden door het gesubsidieerde toneel, konden programmeren. Directeur Jan Knopper van de VSCD: “Zij haalden steeds meer voorstellingen uit het commerciële circuit. Niet dat dat alleen maar slecht is, maar er moet natuurlijk wel een balans blijven.”

Voor het spreiden van de financiële risico's van het plan, dat in de laatste cultuurnota al stond omschreven, hebben schouwburgen en gezelschappen een oplossing gevonden in het programmeringsfonds. Als een voorstelling niet de verwachte bezoekersaantallen trekt, kunnen de gederfde inkomsten uit dit fonds worden aangevuld.

In het programmeringsfonds, dat een moeizame ontstaansgeschiedenis kent, zit anderhalf miljoen gulden van het ministerie van OC & W. Het spreidingsplan geldt voorlopig voor de komende vier jaar. Dan wordt gekeken of het zonder financiële steun kan blijven bestaan.

mailIcon print |