*

 
dossier

Archief

Medewerker Karadzic wil getuigen (FOTO)

Door: redactie − 29/01/96, 00:00

DEN HAAG (ANP) - Een hoge officier van de Bosnische Serviërs wil volgens het Duitse weekblad Der Spiegel getuigen over bloedbaden en massale executies die Servische troepen hebben aangericht onder de moslim-bevolking.

De niet met naam genoemde kolonel schetst een uiterst macaber beeld van de oorlog en van de Bosnisch-Servische leiders, die hun militairen aanmoedigden zoveel mogelijk moslims te vermoorden.

De Servische officier uit Banja Luka legt in het weekblad belastende verklaringen af over generaal Ratko Mladic en met name “president” Radovan Karadzic, de twee hoogste leiders van de Bosnische Serviërs. “Het bevel voor de oprichting van de kampen, maar ook van de moorden en de folteringen kwam duidelijk van Karadzic. Ik heb meerdere keren kunnen horen dat hij officieren beval zoveel mogelijk moslims te doden.”

De komst van generaal Mladic eind 1992 veranderde niets aan de slachting, die begin 1992 begon. “Het doden ging onverminderd voort. Vorig jaar nog beval hij persoonlijk de verovering van het beveiligde VN-gebied Srebrenica; hij heeft precies geweten wat er daarna met de burgers is gebeurd”, schrijft de officier. Zowel Mladic als Karadzic is door het Joegoslavië-Tribunaal beschuldigd van volkenmoord.

De Bosnisch-Servische kolonel geeft veel details, met name over de slachtingen in het begin van de oorlog. Zo beschrijft hij nauwkeurig diverse lokaties waar onderzoekers van het Joegoslavië-Tribunaal massagraven kunnen aantreffen. In het beruchte Omarska-kamp zouden ruim twee maanden lang dagelijks 50 tot 150 gevangenen in vrachtwagens zijn geperst, om zes kilometer verderop in een verlaten mijn te worden geëxecuteerd. “Op het terrein van de ertsmijn van Omarska zijn zo'n 8000 lijken begraven.”

De officier meldt verder dat het hoofdkwartier van Karadzic in Pale nu wordt beheerst door angst. Veel officieren bereiden een vlucht voor. De vrees voor vervolging door het Joegoslavië-Tribunaal is groot, meent de officier. De “spijtoptant” komt volgens Der Spiegel uit de kring van directe medewerkers van Karadzic.

mailIcon print |