SOFIA (ANP) - De Nederlandse volleybalploeg heeft in Sofia de eerste nederlaag geleden in de World League 1995. Na twee zeges op Griekenland in Groningen verloor Oranje nu met 3-1 (16-17, 15-10, 15-13, 15-10) van Bulgarije in een vreemd duel, waarin fouten, misverstanden en hoogstandjes elkaar in rap tempo afwisselden.
Slecht voor de stand in groep B, maar goed voor het ontwikkelingsproces. Ronald Zoodsma, allrounder zoals bondscoach Joop Alberda ze graag ziet en voor de gelegenheid vaak via de buitenkant aanvallend, onderscheidde zich. Hij ging, met Henk-Jan Held als nieuwe aanvoerder, en Bas van der Goor - gedrieën de ervaren kern van het nieuwe Oranje - voor in de strijd. Regelend, pratend, motiverend en goed spelend. Het was alleen niet genoeg.
Nederland was eigenlijk steeds bezig met inhalen. Alleen in de eerste set had dat het gewenste succes. Via tussenstanden van 6-1, 8-8, 11-8 en 14-14 werd het uiteindelijk 16-17 in het voordeel van de ploeg van Alberda, die startte met Zoodsma, Bas van der Goor, Guido Görtzen, Jeroen Bijl en Richard Schuil.
Het merkwaardige verloop maakte wisselen onvermijdelijk. Mark Broere werd al snel klaargezet voor de positie van Schuil, die reageerde met een opleving, evenals Görtzen. Beide aanvallers omzeilden het Bulgaarse blok een aantal keren en hielden de bal ook nog binnen de lijnen. Het Nederlandse blok deed de rest.
De Bulgaarse coach Koetsjoekov reageerde geschrokken en stuurde ook voortdurend verse krachten naar het front. Het zorgde slechts voor chaos en voor stilte op de tribunes. Nederland ontsnapte geslepen. Het was echter niet meer dan het eerste gewin, mooi meegenomen, maar geen wezenlijke dreun voor de Bulgaren, die zich binnen en buiten het veld lieten opzwepen door de 2,10 meter lange artiest Ljoebo Ganev. De zeker vijftien kilo afgevallen aanvaller van Cuneo, wiens contract in Italië is afgelopen, laat de weegschaal nog immer tot ver boven de honderd doorslaan. Hij blijft de aanjager van het Bulgaarse volleybal bij uitstek, met verwoestende sprongopslagen, bizarre reddingen gevolgd door koprollen en één keer iets dat sterk leek op een onderhandse smash.
Zijn motiverende aanwezigheid, gecombineerd met het ondersteunende geweld van met name Stojev en Gavrilov was met name het onervaren deel van de Nederlandse ploeg te veel. Hoopgevend was de energieke veerkracht. In de tweede set haalde Nederland van 10-4 op tot 10-9, in de derde van 6-1 tot 10-12 voor en in de vierde van 11-3 tot 11-9. Het waren niet meer dan tussensprintjes.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.