Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Landmacht-bevelhebber generaal Couzy houdt de volledige steun van zijn minister en staatssecretaris. Volgens minister Voorhoeve van defensie geeft Couzy nog altijd 'op goede wijze leiding'.
Rond de generaal, die komende zomer met pensioen gaat, ontstond de afgelopen weken opnieuw enige politieke opschudding omdat hij zijn politieke leiding op het ministerie van defensie niet goed zou hebben geïnformeerd. Al eerder rees er kritiek over de slechte communicatie tussen landmachttop en bewindslieden.
In een brief die Voorhoeve gisteren aan de Tweede Kamer stuurde, bezweert de VVD-minister echter dat Couzy gewoon zijn laatste maanden af kan maken. “Verschillen in inzicht en uitspraken zijn destijds grondig uitgepraat en waar nodig gecorrigeerd.” Voorhoeve ziet geen aanleiding om Couzy eerder weg te sturen dan de afgesproken datum van de commando-ovedracht: 4 juli.
Het PvdA-Kamerlid Zijlstra riep de generaal eerder deze week op te vertrekken. Zijlstra zei in een televisie-vraaggesprek: “Couzy betreedt zo nu en dan het politieke speelveld en daar zitten risico's aan. We lopen nu een beetje van incident naar incident en ik vind dat Couzy zich maar eens moet afvragen of hij niet de eer aan zichzelf moet houden.” Zijlstra laat het daar verder bij. “De Tweede Kamer stelt defensiepersoneelsleden niet aan en ontslaat ze ook niet.”
Voorhoeve schrijft de Kamer dat de generaal op verschillende fronten nog altijd goed leiding geeft: zowel bij de inkrimping van de landmachtorganisatie als bij de operatie in Bosnië. Dat Couzy vlak voor het besluit tot afschaffing van de dienstplicht nog aan zijn commandanten schreef dat de dienstplicht zou blijven bestaan, berust op een misverstand. Staatssecretaris Gmelich Meijling botste begin deze week met het CDA toen hij het bestaan van deze generaalsbrief niet kende. Maar Couzy bleek het zo niet te hebben bedoeld.
Couzy is wel door Voorhoeve op zijn vingers getikt omdat hij de minister en staatssecretaris te laat op de hoogte bracht van de bevordering van luitenant-kolonel Karremans tot kolonel. Karremans kreeg na de val van Srebrenica kritiek. Voorhoeve neemt genoegen met de verontschuldiging van Couzy. De bevordering van Karremans moet nog worden bekrachtigd door staatssecretaris Gmelich Meijling.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.