*

 
dossier

Archief

Israël: Arafat moet kiezen tussen vrede met Israël of vrede met Hamas

Door: redactie − 05/09/97, 00:00

Van onze buitenlandredactie AMSTERDAM, JERUZALEM - Bij een drievoudige zelfmoordaanslag in het centrum van Jeruzalem zijn gisteren een twintigjarige man, drie meisjes en de drie daders omgekomen. Honderdnegentig mensen raakten gewond.

De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd direct opgeëist door de militaire vleugel van de Hamas-beweging. Deze dreigde dat er meer aanslagen zullen volgen als Israël niet voor 14 september alle Hamas-gevangenen vrijlaat.

Israëls premier Benjamin Netanjahoe liet weten dat het vredesproces met de Palestijnen zo niet door kan gaan. Hij eist dat de Palestijnse leider Jasser Arafat de Hamas uitschakelt. “Zo niet dan zullen wij dat doen! De Palestijnen moeten kiezen tussen vrede met Israël of vrede met Hamas”, aldus Netanjahoe die fel van leer trok tegen Arafats openlijke omarming van de Hamas-leiders, twee weken geleden: “We zien Arafat en zijn veiligheidsmannen ze kussen en omhelzen in plaats van ze te bestrijden.” Israël belette Arafat gisteravond enige tijd met zijn helikopter uit Gaza te vertrekken.

Arafat veroordeelde de aanslag en zei dat deze bedoeld is om het vredesproces te ruïneren. Volgens hem komen de daders uit het buitenland omdat het Hamas-pamflet naar persagentschappen gefaxt werd.

Israël sloot meteen na de aanslag de Westoever en de Gazastrook af. De afgrendeling van die gebieden was pas net weer gedeeltelijk opgeheven, nadat Israël ook na de vorige aanslag eind juli op een markt in Jeruzalem de gebieden had afgesloten. Toen kwam de aanslag aan de vooravond van het bezoek van de Amerikaanse bemiddelaar Dennis Ross. Ditmaal vond de aanslag plaats vlak voor het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Madeleine Albright. Deze had het voornemen te pogen het vastgelopen vredesproces vlot te trekken. De drievoudige aanslag dreigt haar toch al vrij onmogelijke taak nu echt onmogelijk te maken. Toch besloot Albright haar bezoek niet op te schorten, “omdat je dan toegeeft aan de terreur”. Voor Israël is de aanslag het bewijs dat er niet te praten valt als Arafat niet eerst afrekent met de radicale bewegingen. Arafat daarentegen zal Albright proberen duidelijk te maken dat juist de op de aanslagen volgende afgrendelingen en repressieve maatregelen de terreur in de hand werken.

De bommen gingen zeer kort na elkaar af in hartje Jeruzalem in de drukke voetgangersstraat Ben Jehoeda, met zijn terrasjes, souvenirwinkels en - de laatste jaren Amerikaanse fast foodrestaurants. Honderden mensen hingen er rond of zaten te genieten in de zon toen de drie explosies klonken. Meer nog dan vorige keren leek de aanslag tot in de puntjes gepland om zoveel mogelijk slachtoffers te maken. Eerst ging de bom bovenin de straat af, luttele seconden later volgde de tweede explosie in het midden van de straat, en meteen daarop in het lagere gedeelte. De explosieven waren gemengd met spijkers. De drie daders, van wie één verkleed als vrouw, hadden op korte afstand van elkaar gestaan, net als bij de aanslag op de markt - ook toen hadden de daders oogcontact voordat ze zich opbliezen. De hulpverlening kwam razendsnel op gang, niet alleen omdat de Israëliërs al 'getraind' zijn in dit soort 'evenementen', maar ook omdat er boven in de Ben Jehoeda vast een ambulance staat, met het oog op dit soort aanslagen. Terwijl de rook en scherpe brandlucht nog in de straat hingen, droegen hulpverleners gewonden weg. Artsen hielpen mensen in shock en bloedende slachtoffers. Ultra-orthodoxe mannen begonnen hun speurtocht naar stukken afgereten vlees opdat ook die, conform de joodse traditie, begraven kunnen worden.

- Meer nieuws op pagina 5

mailIcon print |