*

 
dossier

Archief

ABN Amro is niet bang

Door: redactie − 17/01/98, 00:00

Van onze redactie economie AMSTERDAM - De financiële crisis in Azië is zorgelijk, vinden ze ook bij ABN Amro. Maar topman J. Kalff van de bank die in elk getroffen land opereert, wanhoopt niet. ABN Amro is altijd afgebleven van al te risicovolle avonturen, redeneert hij. En: “als het mis gaat, gaat natuurlijk niet alles mis.”

De sterk uiteenlopende speculaties over de crisis in Azië en de gevolgen voor Europa ten spijt, zit Kalff in een interview met het blad Beleggers Belangen ontspannen achterover. De topman gelooft niet dat zijn bank groot nadeel zal ondervinden van de misère in het Verre Oosten.

Soms heeft ABN Amro geluk gehad, zo blijkt. Kalff verwijst naar het land Korea: “Dat heeft zich gelukkig altijd heel afwerend tegenover buitenlanders opgesteld.” ABN Amro heeft, naar Aziatische maatstaven, slechts een bescheiden kantoor in Seoul. “Achteraf zijn we blij dat we daar niet groter aanwezig konden zijn.”

In de Aziatische landen waar de bank, zo beschouwd, niet door de overheid tegen zichzelf beschermd werd, is het aandeel wel groot en is ABN Amro al lang aanwezig, bijvoorbeeld in Maleisië en Indonesië. Maar, zo zegt Kalff, met activiteiten in zeventig landen is onze omvang in Azië nog relatief klein. Zo zit daar slechts 7 procent van de risicovolle beleggingen. En gaat het mis, “dan gaat natuurlijk niet alles mis.”

Bovendien is ABN Amro voorzichtig geweest, zegt Kalff. “We zijn altijd afgebleven van onroerendgoed-projectontwikkelaars. We financieren er geen infrastructuurprojecten als metro's en dergelijke. En we verschaffen ook geen middelen aan financieringsmaatschappijen. Laten dat nou precies de drie categorieën zijn waar het harstikke fout is gegaan.”

Kalff voorziet wel schade uit de handelskredieten die de bank in Azië verstrekte. Als de crisis de waarde van de handelspositie van ABN Amro negatief beïnvloedt, moet de bank boekverliezen slikken. Maar volgens Kalff gaat het dan om “hooguit een aantal honderden miljoenen guldens, een fractie van onze totale handelspositie elders in de wereld.”

De wankele Aziatische banken hebben ABN Amro nog profijt gebracht. Duizenden mensen leegden hun spaarrekening om het geld 'groot en veilig' bij ABN Amro te stallen.

mailIcon print |