*

 
dossier

Archief

Turkije ziet op Cyprus een Cuba-crisis

Door: redactie − 10/01/97, 00:00

ANKARA (Reuter) - De oorlogsdreiging op Cyprus is toegenomen, nu ook de Turkse minister van defensie de serieuze mogelijkheid van een Turkse militaire operatie heeft geopperd.

Minister Turhan Tayhan trok een parallel met de Cubacrisis van 1962, die bijna een Wereldoorlog veroorzaakte, nadat de Russen raketten hadden geplaatst op Cuba. Amerika reageerde woedend op Tayhans uitspraken. Woordvoerder Nicolas Burns van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei: “Dit is de tijd niet voor de Turkse regering om wilde en dramatische uitspraken te doen die geen enkel verstandig lid van de internationale gemeenschap zal steunen. Het zou alle perken te buiten gaan als Turkije zo'n actie ondernam”.

Woensdag berichtte de Turkse krant Cumhuriyet dat de Nationale Veiligheidsraad in november al een beginselbesluit had genomen, dat Turkije het leger zal sturen als de Grieks-Cypriotische regering RussischeS-300 raketten opstelt.

Turkije is bang dat de S-300 raketten het Turkse overwicht in de lucht zullen neutraliseren, dat volgens Turkije essentieel is om de Turks-Cyprioten te beschermen. Daarom ziet Turkije de raketten als een bedreiging voor de Turkse minderheid, die in het noorden, onder Turkije's bescherming, sinds 1974 een eigen, niet erkende staat heeft.

Maandag hebben zowel de VS als Groot-Brittannië de aanschaf door Cyprus van de Russische raketten streng veroordeeld.

mailIcon print |