Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Minister Zalm van financiën zal maandag in de Europese raad van ministers van financiën zijn zorgen kenbaar maken over de maatregelen die Italië neemt om te voldoen aan de criteria voor toetreding tot de Economische en monetaire unie (Emu).
In het kabinet is gisteren uitvoerig gesproken over de Emu en over wat Zalm maandag in de Europese raad te berde zal brengen, aldus premier Kok gisteren van de ministerraad. Die vergadering van de ministers van financiën is speciaal gewijd aan de positie van Italië.
Kok benadrukte dat niet alleen Nederland, maar ook andere landen zich zorgen maken over de duurzaamheid van de maatregelen die Italië neemt om het financieringstekort onder de drie procent van het bruto binnenlands produkt (BBP) te brengen. Dat is één van de toetredingscriteria voor de Europese muntunie. Italië zal aan die eis kunnen voldoen, maar de vraag is in hoeverre dat is danken aan eenmalige maatregelen. “We letten niet alleen op de dagkoers, maar we kijken ook achter de cijfers”, aldus Kok.
Overigens wordt het eindoordeel over Italië en de andere Emu-landen pas begin mei geveld, een paar dagen voor de verkiezingen in Nederland. Kok zei te hopen dat geen enkele partij van de Emu een 'electoraal speeltje' zal maken. Deze week kwam Zalm (VVD) in het nieuws, omdat hij tegenover Kok gedreigd zou hebben met aftreden, als Italië tot de Emu wordt toegelaten. Zalm heeft dit deze week in alle toonaarden ontkend.
De regering zal de voorlichting over de Europese munt, de euro, intensiveren onder het motto 'onbekend maakt onbemind', aldus Kok.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.