*

 
dossier

Archief

Ponomariov heeft nog maar één punt nodig

Door: redactie − 22/01/02, 00:00

MOSKOU, WIJK AAN ZEE - Ruslan Ponomariov kan de wereldtitel schaken nauwelijks ontgaan. De 18-jarige grootmeester uit Oekraïne nam gisteren in Moskou twee punten voorsprong op landgenoot Vassili Ivantsjoek door hem in de vijfde partij in 64 zetten te verslaan.

Door de overwinning gaat Ponomariov met 3,5-1,5 aan de leiding. Uit de resterende drie partijen in de tweekamp heeft hij één punt nodig voor de wereldtitel.

Ponomariov koos met wit voor het Spaans. In het middenspel verloor hij het initiatief door een omzichtige paardmanoeuvre. Ivantsjoek creëerde kansen en na de 46ste zet stond hij praktisch gewonnen. Ponomariov gaf ook weinig voor zijn kansen. ,,Ik speelde zeer passief'', keek hij terug. Met een pion meer raakte Ivantsjoek de controle over de partij alsnog kwijt.

Jan Timman was het lichtpunt van de achtste ronde in het Corus-schaaktoernooi. Waar alle overige partijen in remise eindigden, kwam de 50-jarige Amsterdamse grootmeester tot een vlotte overwinning op Boris Gelfand.

De grootmeester uit Israël werd slachtoffer van een goede openingsvoorbereiding van Timman en van zijn eigen pessimisme. Kort voor het einde had hij nog voor een eindspel kunnen kiezen, dat er op het eerste gezicht slecht uit zag, maar bij nadere bestudering allerlei kansen op een succesvolle verdediging leek te bieden.

mailIcon print |