*

 
dossier

Archief

Minister en Kamer leggen schuld affaire-Brinkman bij stadsbestuur

Door: redactie − 03/10/97, 00:00

Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Minister Dijkstal en de Tweede Kamer vinden dat Rotterdam grotendeels moet opdraaien voor de kosten van het ontslag van ex-korpschef Brinkman. De minister van binnenlandse zaken en de drie coalitiefracties vonden elkaar gisteren op dit standpunt tijdens een overleg over de affaire-Brinkman.

De advocaat van de ontslagen korpschef, mr. C. van Leeuwen, ijvert voor een schadevergoeding voor zijn cliënt, wanneer mocht blijken dat Brinkman niet in zijn functie kan terugkeren. Dijkstal liet weten dat hij op Brinkman de in het ambtenarenreglement vastgelegde wachtgeldregeling wil toepassen. “Dat is iets anders dan een gouden handdruk waarbij je het met wat wheelen en dealen eens wordt over een afkoopsom, die kan worden gebruikt als reserve voor de oude dag, als de korpschef weer een baan vindt”, aldus Dijkstal. Hij vindt met de Kamermeerderheid dat de rekening voor het wachtgeld in Rotterdam moet worden neergelegd.

De minister moest zich verantwoorden voor de manier waarop hij de zaak van de eerst met veel fanfare binnengehaalde en later in ongenade gevallen ex-generaal tot nu toe heeft behandeld. Een groot deel van de Kamer is van mening dat de minister zich te afstandelijk heeft opgesteld.

In het debat uitte D66-woordvoerder De Graaf felle kritiek op het functioneren van de Rotterdamse burgemeester en korpsbeheerder Peper (PvdA), de grote tegenstander van Brinkman in het conflict. 'Gebrekkig korpsbeheer' en 'publiekelijke karaktermoord' waren de verwijten van De Graaf aan het adres van Peper. “Zorgvuldigheid in de omgang en in zijn oordeel zijn ver te zoeken”, zei hij. De Graaf vroeg zich hardop af, of de Rotterdamse burgemeester nog wel voldoende gezag had om nog langer korpsbeheerder te zijn.

Brinkman heeft eerder voorgesteld Peper die functie te ontnemen en een waarnemend korpsbeheerder aan te stellen. Hij zag dat als een mogelijkheid om te kunnen terugkeren op zijn post. De rechter bepaalde dat daar ook een onderzoek naar dient te komen. Ook zei zette ernstige vraagtekens bij de rol van Peper in de affaire. De Kamer was het met Dijkstal eens dat een terugkeer inmiddels een gepasseerd station is.

De minister en de Kamer praten volgende week verder over de kwestie.

- Pagina 4: CDA verlangt naar daadkracht wijlen Dales

mailIcon print |