*

 
dossier

Archief

Veel mensen die aan depressies lijden gebruiken verkeerde medicijnen

Door: redactie − 20/02/98, 00:00

Van een onzer verslaggevers

Huisarts V. Pop in Riethoven krijgt daarvoor een door de WHO gefinancierd team voor depressie-behandeling. Pop verwacht dat 80 procent van degenen die een hoge en grote geneesmiddelenconsumptie hebben, depressief is en daarvoor behandeld moet worden. Hij komt tot dit hoge percentage op basis van een studie waarvan gisteren in Brussel de resultaten bekend werden. Dit 'Eindhoven-onderzoek' vond plaats onder zesduizend vrouwen in de leeftijdsgroep van 47 tot 54 jaar. Onder deze vrouwen bleek 19 procent te lijden aan een depressie volgens de daarvoor geldende wetenschappelijke normen.

Bij tachtig procent van de mensen uit deze groep is sprake van een factor die met de ziekte samenhangt, zoals een familielid dat ook aan deze ziekte lijdt, ingrijpende gebeurtenissen in het leven, zorg voor familieleden, financiële problemen. Gynaecologische problemen zoals de menopauze kunnen niet gebruikt worden om een depressie te voorspellen, meent Pop. Wel gebruikt 63 procent van de vrouwen die aan een depressie lijdt in de onderzochte groep een benzodiazepine, zoals het slaapmiddel Seresta. Omdat een depressie dikwijls samengaat met andere stoornissen zoals rugpijn, slapeloosheid, migraine en hoge bloeddruk krijgt deze groep vaak het onjuiste medicijn. Pop: “Wij willen ze in het juiste medische circuit brengen, niet medicaliseren. Ze gebruiken immers al veel pillen.” Volgens Pop voelt het ministerie, afhankelijk van de uitkomst van dit experiment met het depressie-team, voor een landelijke aanpak.

Passende behandeling van depressie kan het spreekuur van de huisarts stiller maken, waardoor bespaard kan worden op medische kosten, meent Pop. Depressie veroorzaakt niet alleen hoge medische kosten, het veroorzaakt ook veel leed en is een belangrijker doodsoorzaak dan verkeersongelukken. Jaarlijks benemen 1600 mensen in Nederland zich het leven. De meesten van hen zijn depressief. Het verkeer kost 1200 doden. “En dan laat ik het sterven als gevolg van ziekten die met depressie samengaan, zoals roken en overmatig drinken, nog buiten beschouwing.”

In Brussel werden gisteren cijfers gepubliceerd waaruit zou blijken dat 17 procent van de Nederlanders in meer of mindere mate depressief is. Dat is ongeveer het gemiddelde van de Europese landen. België scoort met 12 procent het laagst, Frankrijk en Engeland komen op 22 procent depressieven.

In alle landen hebben vrouwen meer last van depressie dan mannen. Ouderen hebben meer kans op een depressie dan jongeren. Slechts 18 procent van de depressieven in Europa is onder behandeling.

Volgens de Belgische onderzoeker professor J. Mendlewicz is de eerste therapie bij zware depressie pillen uit de groep van de serotonine heropname-remmers (ssri's). Bij een milde depressie hebben gesprekstherapie en pillen bij ongeveer driekwart van de patiënten een zelfde kans op verlichting. Gesprekstherapie is echter veel kostbaarder.

Het ziekteverzuim is in deze groep vier tot vijfmaal zo hoog als bij niet-depressieven.

Het depressie-onderzoek is uitgevoerd in Nederland, België, Frankrijk, Engeland, Duitsland en Spanje.

mailIcon print |