MELBOURNE (ANP) - Na de eerste dag van de Australian Open was er schrik om het verlies van Jacco Eltingh, vrees over de toekomst van Andre Agassi en bewondering voor de prestatie van Gaston Etlis. Voor wie?
Gaston Etlis, een krullebol van 21 jaar uit Buenos Aires, had geen ervaring op een Grand Slam en had voor gisteren nog nooit een vijfsetter gespeeld. Waarschijnlijk daarom miste hij de moed en het killersinstinct om Andre Agassi te verslaan. De titelverdediger overleefde een slopende partij (3-6 7-6 4-6 7-6 6-3) en kon daarvoor maar één oorzaak aanwijzen. “Etlis was vrij creatief in het vinden van wegen om toch te verliezen.”
Dat gebeurde waarschijnlijk omdat hij op de 'big points' zijn zenuwen niet in bedwang had, en hij bovendien geen ervaring had met spelen van toppartijen.
Ontelbaar waren de keren dat Etlis dacht te hebben gewonnen, talrijk waren ook de kansen die hij daarvoor kreeg. Agassi beaamde dat: “Op een gegeven moment probeerde ik slechts in de partij te blijven. Bij tennis is er nu eenmaal geen klok die zegt, nu is het tijd. Ik ben ervaren genoeg om te weten dat een partij kan omdraaien. Gelukkig kon ik het opbrengen om op dat moment te wachten.”
Etlis was al blij dat hij zonder knikkende knieën tegenover Agassi had durven staan. “Ik schrok me dood toen ik hoorde van de loting. Op het centre-court, tegen de titelverdediger. Of het mijn beste wedstrijd ooit was? Wat is beste, ik had gewoon moeten winnen. Toch heeft deze partij voor mij zeer veel waardevols opgeleverd. Ik weet dat ik echt kan meedoen tegen de grote jongens. Dat is heel wat.”
Eltingh
Jacco Eltingh verloor kansloos van de onbekende Thomas Johansson, 6-4 6-3 6-1. Niet eens een top-honderdspeler, maar volgens Eltingh iemand met zo ongeveer de service van Ivanisevic en de return van Agassi. Niet te verslaan, volgens Eltingh. De uitschakeling van Eltingh op de eerste dag van de Australian Open was voor Nederlandse begrippen nogal wat. Sinds 1991 speelt Eltingh in Melbourne, nooit eerder verloor hij in de eerste ronde. Vorig jaar was zijn optreden imponerend. Via Wilander, Lareau, Muster en McEnroe bereikte hij de kwartfinale. Terugblikkend: “Dat was vorig jaar. Telt nu niet meer.”
In de grote toernooien was Eltingh vorig jaar wel vaker Nederlands beste. Ook kwartfinalist op Wimbledon, een derde ronde in Parijs, een tweede in New York. Daarnaast werd hij op mindere podia zo'n vijftien keer in de eerste ronde uitgeschakeld. Dat deed hem duikelen op de wereldranglijst. Het verlies in Australië kan Eltingh - nu nog 46ste - wel eens buiten de top-vijftig doen vallen. De aanstormende landgenoot Sjeng Schalken was hem dank zij een topprestatie in Jakarta al gepasseerd.
In zijn partij tegen Johansson deed Eltingh geen moment denken aan de krachtdadige speler die er vorig jaar op beslissende momenten vaak wel stond. Waar het aan lag? Eltingh wist de vraag heel simpel te beantoorden. Aan de tegenstander. “Hij speelde gewoon te goed. Ik kan honderdduizend oorzaken gaan bedenken, maar niet één zal kloppen. Wat ik ook deed, hij had een antwoord. In de eerste set heb ik kansen laten liggen. Anders was ik misschien in de wedstrijd gekomen. Nu ging het andersom. Wat ik ook probeerde, ik was kansloos.”
Eltingh verzuimde bewust als excuus een slepende blessure te noemen. Hij kende Johansson niet, had de Zweed zelfs nog nooit gezien. Landgenoot Kempers ontmoette hem wel twee keer en was zo vriendelijk Eltingh van details te voorzien. “Ik wist ook wel wat me te wachten stond. Aan de voorbereiding lag het niet. Ik had er zin in, Australië ligt me, ik voelde me goed. Ik weet dat ik er alles aan heb gedaan en dat ik er tot het laatste moment in ben blijven geloven. En dan dit. Een zware teleurstelling.”
Voor Eltingh heeft het verlies nare consequenties. De komende vijf weken, tot het toernooi van Memphis, komt hij waarschijnlijk niet meer aan het enkelen toe. In Australië gaat hij verder in de dubbel, met zijn onafscheidelijke partner Haarhuis. Het duo, onlangs finalist op de wereldtitelstrijd, behoort tot de favorieten. Daarna wacht de Davis Cup-ontmoeting met India, waar Eltingh niet rekent op een individueel optreden. “Dit jaar speelde ik pas drie keer in de single en dat blijft voorlopig zo. Heel vervelend.”
De problemen van Agassi liggen op een veel kortere termijn. Morgen wacht het volgende duel en hij kon gisteren nog niet met zekerheid zeggen of hij dan fit is. De nacht voor de wedstrijd had hij zijn knie geblesseerd doordat hij zich verstapte op de wenteltrap van zijn hotelsuite. Vooral daarom kon Etlis zo ver komen, zei Agassi. Maar, aanstelleritis of niet, in Melbourne heerste opluchting over de ontsnapping van Agassi. Nu de tweestrijd tussen Graf (geblesseerd) en Seles aan de ene kant al van de baan is, had het wegvallen van het duel Agassi - Sampras het toernooi weleens veel minder interessant kunnen maken. Nu heerste er slechts euforie over de verrassende openingsdag van de Australian Open.
Slechts weinigen zagen Mirjam Oremans. De Blaricumse kwam ver van de bewoonde wereld, op baan 19, in actie tegen Laurance Courtois. Oremans, die vorig seizoen nog de derde ronde van Wimbledon bereikte, kwam tegen de Belgische tekort. Ze verloor twee keer de tiebreak (7-6 7-6) en kon zich naderhand slechts troosten met de wetenschap dat het net zo goed andersom had kunnen zijn.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.