DEN HAAG (ANP) - Het Mauritshuis in Den Haag gaat 'De anatomische les van Dr. Nicolaes Tulp' (1632) van Rembrandt restaureren. Ter voorbereiding daarvan vindt vanaf 28 oktober een restauratieonderzoek plaats. Het doek zal drie weken niet te zien zijn. De eigenlijke restauratie begint half 1997.
De opknapbeurt is noodzakelijk gezien de toestand van het schilderij. De vernislaag is sterk verkleurd en op bepaalde plaatsen dof geworden. Ook zijn de overschilderingen en retouches die bij eerdere restauraties werden aangebracht, erg verkleurd.
De restauratoren van het Mauritshuis hopen tijdens het voorbereidend onderzoek inzicht te krijgen in de restauratiegeschiedenis van het schilderij. Het werk is in de loop der tijd herhaaldelijk schoongemaakt. De laatste ingreep was in 1951. Het doek is sinds 1828 in het Mauritshuis.
Op basis van de onderzoeksresultaten zal het Haagse museum een restauratieplan opstellen. De opknapbeurt die het Mauritshuis in het eigen restauratieatelier zal uitvoeren, duurt naar verwachting zes maanden tot een jaar. Het wordt geen openbare restauratie zoals bij de opknapbeurt van de schilderijen van Vermeer.
De afgelopen jaren werden meer schilderijen van Rembrandt (1606-1669) gerestaureerd. Het Rijksmuseum liet met het oog op de grote Rembrandt-tentoonstelling in 1991 zeven werken opknappen. Ze ondergingen een spectaculaire metamorfose. De oorspronkelijke, heldere kleuren keerden weer terug waardoor veel details weer te zien waren.
Tot de gerestaureerde schilderijen behoorden 'De staalmeesters', 'Het joodse bruidje' en 'De anatomische les van Dr. Deyman'. Dat laatste werk schilderde Rembrandt in 1656 vóór de anatomische les uit het Mauritshuis.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.