*

 
dossier

Archief

IJMUIDEN Harmonie

REMCO POLS − 17/01/96, 00:00

'Dit is leven', tot en met 8 april in het Pieter Vermeulenmuseum, Moerbergplantsoen 20, IJmuiden. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 17.00 uur; eerste zondag van de maand van 11.00 tot 17.00 uur.

De foto maakt deel uit van de expositie 'Dit is leven!' in het Pieter Vermeulenmuseum in IJmuiden. Een kleine tentoonstelling. Met vijf thema's ('De veranderende aarde', 'Wonen', 'We hebben er genoeg van' (over afval), 'Kijk, de bodem' en 'In leven blijven') die allemaal even worden aangestipt.

Geen expositie om de zondagmiddag voor te reserveren, maar zo moeten we haar ook niet bekijken: het Pieter Vermeulenmuseum is in de eerste plaats een centrum dat zich bezighoudt met natuur- en milieu-educatie, en dat zich speciaal richt op het onderwijs. Middels onder meer een klein museum. 'Dit is leven!' is daar zeer op zijn plaats: de tentoonstelling richt zich op de groep zeven en acht van het basisonderwijs plus de onderbouw van het voortgezet onderwijs, zeg maar: de 10- tot 14-jarigen. Ze werd gemaakt door de Onderwijsbegeleidingsdienst voor het Gooi en omstreken, en is - IJmuiden is de eerste 'vreemde' standplaats - nu aan een rondreis begonnen.

Nu zijn er nog maar weinig mensen. . . We staan nog bij het eerste paneel en op zijn minst half Nederland zit al in een hoek. En geen misverstand: in de verkeerde!

Niet dat we hier in steden met echte wolkenkrabbers leven, maar die vormen in de optiek van de samenstellers van de expositie dan ook een uiterste. Die skyline, hoe mooi ook in de schemering, is de uitdrukking van een soort minimum van harmonie. Het maximum wordt elders getoond: het tropisch regenwoud.

De toon is gezet: wat de samenstellers de bezoekers willen voorhouden, is duidelijk: het leven is veel meer dan dat van de stedelijke mens, dat mogen we nooit vergeten. En dat doen we wel: we verpesten het milieu. Met die boodschap is niks mis, en 'Dit is leven!' biedt zonder twijfel talrijke aanknopingspunten voor uitgebreidere behandeling later in de klas. Of gewoon thuis: ouders met kinderen zijn natuurlijk óók welkom. Alleen: wat moeten we met die advertentie, want zo mag je tekst op één van de panelen toch wel noemen, voor Max Havelaarkoffie?

mailIcon print |