GROZNI (AFP, Reuters) - Tsjetsjenië heeft sinds gisteren een premier die thuis voor held doorgaat, maar in Rusland bekend staat als een monster, een terrorist en een moordenaar. Sjamil Basajev presenteerde in het parlement van Grozni zijn nieuwe regering. Hij maakte wereldnieuws in juni 1995 met de gijzeling van een heel ziekenhuis in het Russische stadje Boedjonnovsk.
Basajev vierde zijn premierschap gisteren met een interview aan het Russische persbureau Interfax. Daarin constateerde hij dat Tsjetsjenië in feite een onafhankelijk land is geworden, ook al doet Moskou nog steeds alsof het ordeloze bergstaatje een 'subject' is van de Russische Federatie.
Opiniepeilingen onder de Russische bevolking slaan door in het voordeel van Basajev en het nadeel van scherpslijpers in het Kremlin: een meerderheid van de Russen wil niets meer met Tsjetsjenië te maken hebben.
“Rusland moet zich er rekenschap van geven dat we onze onafhankelijkheid al hebben verworven en iedere poging om de status quo te veranderen zal een negatieve uitwerking hebben op het ontwikkelen van goede relaties”, aldus Basajev. “Maar volgens mij zijn de vooruitzichten nog niet zo slecht. Er zitten nog steeds redelijke mensen onder de Russische politici.”
Dat neemt niet weg dat dezer dagen de haviken in Moskou harder schreeuwen dan de duiven. Vorige week pleitte minister van binnenlandse zaken Kulikov voor 'waarschuwingsaanvallen' op Tsjetsjenië. President Jeltsin heeft een voorgenomen bezoek aan Grozni voor onbepaalde tijd uitgesteld.
Honderd gegijzelden vonden in 1995 in Boedjonnovsk de dood in vuurgevechten tussen leger en Tsjetsjeense commando's. Basajev won een triomfantelijke aftocht in telefonische onderhandelingen met de Russische premier Tsjernomirdin.
De procureur generaal van Rusland, Joeri Skuratov, stelde maandag nog eens nadrukkelijk vast dat Basajev op de list van gezochte personen staat vanwege zijn leidende rol in die gruwelijke gijzelzaak. “De procureur generaal van Tsjetsjenië zoekt Joeri Skuratov voor zijn rol in de genocide op het Tsjetsjeense volk”, antwoordde Basajev met een glimlach.
Basajev werd nog zelfverzekerder door zijn leidersrol in de aanval op Grozni in 1996, die de Russen uit Tsjetsjenië verdreef. Maar dat alles kan niet verhelen dat het nog steeds een janboel is in Tsjetsjenië. Grote en kleine criminaliteit, en economische malaise bepalen het beeld.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.