Van onze parlementsredactie DEN HAAG - De Nederlandse regering gaat ervan uit dat volgende week een definitief akkoord kan worden afgesloten met Oekraïne over aflossing van de Nederlandse militaire eenheid (500 man) die in Bosnië de enclave Srebrenica beschermt. Intussen zijn de Nederlanders gisteren voor het eerst sinds anderhalve maand bereikt door een bevoorradingskonvooi.
Minister Voorhoeve toonde zich vanuit New York optimistisch over de voortgang van de onderhandelingen met de Verenigde Naties. Vrijwel gelijktijdig vertrok een militaire delegatie naar de Oekraïense hoofdstad Kiev om militair-technische details van de aflossing te bespreken. Een woordvoerder van het ministerie van defensie zei gistermiddag dat er nu op wordt gehoopt dat het vertrek van het onderdeel van de Nederlandse luchtmobiele brigade volgende week “in kannen en kruiken” is.
Uiteindelijk moeten de VN instemmen met de gekozen aflossing. De internationale organisatie was in eerste instantie niet gelukkig met het aanbod van Oekraïne omdat de militaire eenheid uit dat land, die al meedraait in de VN-vredesmacht, zich heeft schuldig gemaakt aan zwarte handel en wapensmokkel. De aflossing in Srebrenica zal nu echter geschieden door een andere militaire eenheid, die vanuit Oekraïne de teruggestuurde blauwhelmen komt vervangen.
De defensiewoordvoerder benadrukt ook dat nu alles op alles wordt gezet om de Nederlandse blauwhelmen (het zogeheten Derde Dutchbat) zo spoedig mogelijk uit Srebrenica weg te halen. Bescherming van de enclave is de laatste maanden een steeds zwaardere opgave geworden. De uitkijkposten van de blauwhelmen worden steeds vaker beschoten.
Al vier maanden is geen brandstof in het veilige gebied afgeleverd, aflevering van post en vers voedsel bleef anderhalve maand uit. Daarnaast is ook een aflossing van manschappen enige weken geleden afgeblazen nadat de Serviërs de groep van rond de honderd Nederlandse blauwhelmen toestemming om naar Srebrenica af te reizen bleef ontzeggen. Juist gisteren vertrok voor het eerst in lange tijd een konvooi met voorraden naar Srebrenica en kwam daar tegen de avond aan.
Zo spoedig mogelijke aflossing van de eenheid vindt Defensie echter wenselijk. De eerder uitgesproken deadline van 1 juli is niet langer haalbaar. Voorhoeve zelf heeft in New York de hoop uitgesproken dat nu voor eind juli de feitelijke aflossing door een ander land kan beginnen.
In Den Haag voegt de woordvoerder eraan toe dat in ieder geval het Derde Dutchbat zo snel mogelijk weg moet zijn. Hij sluit daarbij niet uit dat alsnog een Nederlandse aflossing richting Srebrenica moet als de buitenlandse vervanging ondanks alles op zich laat wachten: “Het is niet uitgesloten maar op dit moment zeker niet onze inzet.”
F-16's
Op aanwijzing van de Navo trekt Nederland zes F-16-vliegtuigen (van de achttien) terug uit Italië. De vliegtuigen maken op de luchtmachtbasis Villafranca deel uit van de Navo-eenheid, die toezicht houdt op het vliegverbod boven Bosnië. De NAVO heeft Nederland en andere landen laten weten dat zij vliegtuigen terug kunnen trekken omdat het aantal vluchten is verminderd. De Nederlandse F-16's blijven ter beschikking van de NAVO en zijn binnen 48 uur oproepbaar.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.