*

 
dossier

Archief

Meeste mensen durven 's avonds niet open te doen

Door: redactie − 10/11/98, 00:00

DEN HAAG (ANP) - Eén op de zes Nederlanders past het uitgaanspatroon aan uit angst voor geweld. Meer dan de helft van de mensen in Nederland doet uit dezelfde vrees 's avonds de deur niet meer open als er iemand aanbelt.

Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), verwerkt in het Assurantie Jaarboek 1999. Verder geeft de bevolking in sterk stedelijke gebieden aan vaker het slachtoffer te zijn van een delict dan mensen in plattelandsgemeenten. Zo kreeg de politie in 1997 in de 'zeer stedelijke gebieden' meldingen van 107 geweldsmisdrijven en 252 diefstallen per duizend inwoners tegen 50 geweldsmisdrijven en 92 diefstallen in plattelandsgebieden.

Aan de enquête deden 8840 mensen van 15 jaar en ouder mee. Het gaat om een grote representatieve steekproef, zegt een CBS-woordvoerster. De deelnemers werd met name gevraagd naar het aantal delicten dat tegen hen is gepleegd in de twaalf maanden voordat ze zijn ondervraagd.

Ook moesten zij aangeven wat voor voorzorgsmaatregelen ze nemen tegen woninginbraak. Om die tegen te gaan, gebruiken de Nederlanders met name veiligheidssloten of grendels op de buitendeuren. Ook buitenverlichting is een veel gebruikt middel om dieven af te schrikken.

Als mensen langdurig hun woning verlaten, houden buren of familie een oogje in het zeil. Bovendien bergt ruim de helft van alle Nederlanders in dat geval waardevolle spullen op. Ook laat de helft van de mensen bij langere afwezigheid het licht aan.

mailIcon print |