Van onze correspondent BERLIJN - Het wordt steeds onwaarschijnlijker dat er ooit een supersnelle magneet-zweeftrein tussen de Duitse steden Berlijn en Hamburg gaat rijden. De kosten van het project (de 'Transrapid') nemen schrikbarend toe, net als de twijfels over het aantal reizigers dat de trein gaat gebruiken.
De deelnemers aan het prestigieuze project (onder andere de bedrijven Thyssen en Siemens en de Duitse spoorwegen) krijgen deze week de nieuwe cijfers over de kosten van de aanleg van de spoorbaan onder ogen. Volgens het Duitse dagblad 'Handelsblatt' blijkt uit de cijfers dat de prijs voor een treinkaartje meer dan vijftig procent hoger uitvalt dan de prijs voor een gewoon treinkaartje. De vraag is of de reizigers, ondanks de grote tijdwinst, bereid zijn die prijs te betalen.
Bij de proefbaan in de buurt van Lathen, vlak bij de grens met Nederland ter hoogte van Emmen, zijn scheuren ontdekt in de betonnen palen die de baan dragen. Om te voorkomen dat er op het 'echte' traject tussen de Berlijn en Hamburg ook scheuren ontstaan, zal zwaarder materiaal ingezet moeten worden. Dat verhoogt de kostprijs. Het Transrapid-traject zou volgens de jongste berekeningen zo'n 12,5 miljard mark kosten, ruim veertien miljard gulden. Dat is 3,5 miljard mark hoger dan de prognose uit 1993, die tot nu toe werd gehanteerd.
De Duitse Spoorwegen hebben steeds gezegd dat het project winstgevend zou zijn als er jaarlijks vijftien miljoen reizigers van de trein gebruik zouden gaan maken. Het traject zou in het jaar 2004 of op z'n laatst 2005 klaar moeten zijn.
De snelste trein doet over de 285 kilometer tussen Hamburg en Berlijn nu tweeëneenhalf uur. De Transrapid, die een snelheid van boven de vierhonderd kilometer kan halen, zou dat in minder dan een uur moeten kunnen doen. Dat is nauwelijks langzamer dan het vliegtuig. De Duitse luchtvaartmaatschappijen overwegen de vliegverbinding tussen de twee steden te schrappen, als de Transrapid er eenmaal ligt.
Dat is goed voor het milieu, aldus de Duitse regering, die altijd een warm voorstander geweest is van de Transrapid en daar ook graag financieel aan wil bijdragen. Minister Wissman van verkeer zei vorige week, toen er al cijfers over nieuwe tegenvallers naar buiten kwamen, het project nog steeds te steunen, “maar niet tot elke prijs”.
De milieubeweging is vierkant tegen. Zij wijst op de horizonvervuiling en noemt het project pure geldverspilling. Milieu-activisten vinden het prima dat de vliegverbindingen tussen Hamburg en Berlijn geschrapt worden, maar ze zijn bang dat dat ook voor de gewone treinverbindingen tussen de twee steden gaat gelden.
Als het traject Hamburg-Berlijn niet doorgaat, is het zeker dat de Transrapid ook nooit in Nederland zal komen te rijden. Daartoe bestonden vage plannen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.