De voorstellen voor een nieuwe concessiewet moeten worden gewijzigd. Dat schrijven de kroonleden van de raad van toezicht van de NOS staatssecretaris Van der Ploeg. Zij noemen een vertrek van de Vara 'schadelijk' voor het bestel en vrezen de gevolgen.
Van der Ploeg moet nog maar eens kijken naar zijn wetsvoorstel, dat de kijkers volgend jaar voorziet van drie herkenbare zenders, door de NOS getypeerd als: Nederland 1 voor de 'traditionele burgerij', Nederland 2 voor de 'convenience-georiënteerden' (vermaak en sport) en Nederland 3 voor de 'kosmopolieten en postmaterialisten.'
Daarnaast moet de NOS-leiding flexibeler worden en de Vara binnen het bestel zijn verantwoordelijkheid nemen, aldus de door de kroon benoemde leden naar aanleiding van de Vara-plannen uit het publieke bestel te stappen.
Voorzitter Wim Meier van de raad van advies van de NOS wil zich niet bemoeien met details maar vindt wel dat 'de politiek' veel te lauw reageert op de plannen van de Vara. ,,Als men staat waar voor men staat, dan moet er eens worden gekeken of de voorgestelde concessiewet wel de juiste inhoud heeft. Ik denk van niet. Ik maak mij zorgen over de eenheid binnen het bestel'', aldus de ex-staatssecretaris van CRM, oud-commissaris van de koningin in Drenthe, nu voorzitter van de raad van beheer van de Rabobank. Meier was ook lid van de commissie Ververs, die in 1996 aanbevelingen deed voor een nieuwe mediawet en onder meer sprak over een 'krachtige publieke omroep.' Daarvan blijft in de huidige plannen weinig over.
Het NOS-bestuur deelt de mening van de kroonleden en vindt ook dat de politiek zich meer moet bemoeien met de ontwikkelingen in de publieke omroep.
Meier heeft namens de kroonleden de brief gestuurd aan de Vara, de NOS en Van der Ploeg en wijst daarin op de verantwoordelijkheid die de geadresseerden hebben voor het bestel. De impasse moet worden doorbroken, waarbij 'een gezamenlijke toekomst uitgangspunt moet zijn.'
De concessiewet, die in september van kracht moet worden, gaat uit van drie zenders met elk een eigen gezicht. De omroepverenigingen moeten programma's aanleveren en raken grotendeels hun thuisnet kwijt. Een zendercoördinator, die rapporteert aan de raad van bestuur van de NOS, fungeert als waakhond. Het netbestuur, waar de omroepen in zitten, is een adviesorgaan. De omroepen vrezen hierdoor inperking van hun onafhankelijkheid of, zoals de Vara, voor het voortbestaan.
Meier: ,,Zulke signalen kun je niet negeren en moet je serieus oppakken. Ik vind het verontrustend dat het politiek gezien zo stil is. Ik vind dat moet worden voorkomen dat de Vara opstapt. Deze omroep moet ook goed kijken hoe zij binnen het publieke bestel kan blijven bestaan, voor ze zich definitief oriënteert op de commercie. En dat iedereen zich nog eens afvraagt of dit de goede weg is.'' Meier zegt ook dat de NOS kan bijdragen aan het in het bestel houden van de Vara door wat minder 'dirigerender' en 'dienstbaarder' te zijn aan de omroepen. Over dat laatste vraagt de NOS zich af wat hij bedoelt.
Meier vindt verder dat in de wet moet worden geregeld dat de omroepen bestuurlijk en financieel hun doelstellingen moeten kunnen realiseren.
Van der Ploeg, die gisteren met Vara-voorzitter Vera Keur overlegde en later in de week de NOS-top ontmoet, heeft al laten weten geen wijzigingen meer in zijn voorstel te willen brengen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.