*

 
dossier

Archief

Dasa lonkt ook naar British Aerospace als partner Fokker

Door: redactie − 06/06/94, 00:00

Van onze redactie economie AMSTERDAM - Niet alleen de FransItaliaanse combinatie van vliegtuigfabrieken ATR geldt als mogelijke aandeelhouder in Fokker, maar ook British Aerospace. Deze suggestie heeft Dasa-topman Jürgen Schrempp afgelopen weekeinde gedaan in het Duitse blad Die Welt.

Dasa (Deutsche Aerospace, onderdeel van het Daimler Benz-concern) is meerderheidsaandeelhouder van de Fokker-vliegtuigfabriek. Al bij de overname van Fokker, ruim een jaar geleden, werd de mogelijkheid genoemd dat het Franse Aérospatiale en het Italiaanse Alenia een belang in Fokker zouden nemen. Met een participatie van ATR zou Fokker de produktie van zijn kleinste toestel, de F 50, moeten afstoten en zich concentreren op de produktie van de grotere en commercieel interessantere F 70 en F 100-vliegtuigen. In het overnamecontract is de mogelijkheid opengelaten dat Fokker binnen een paar jaar de - verlieslijdende - produktie van de F 50 staakt. Daarmee zou de weg vrij zijn voor nauwere banden van Dasa met Alenia en Aérospatiale. De Frans-Italiaanse combinatie opereert nu met de kleine ATR-vliegtuigen nog op dezelfde markt als Fokker met de F 50.

Schrempp verklaart in het vraaggesprek met Die Welt dat Dasa van plan is om nieuwe samenwerkingsverbanden aan te gaan met Europese vliegtuigfabrieken. In de marktsegmenten waar Airbus en Fokker actief zijn, wil Dasa aanspraak blijven maken op haar leidende industriële positie. In het segment van de turboprop-vliegtuigen (zoals de F 50) stelt de Dasa-topman zich tevreden met de rol van 'juniorpartner'.

Volgens Schrempp is het zinvol om de verliesleidende Dasa-dochter Dornier onder te brengen in een Europese combinatie. ATR of het in dit verband niet eerder genoemde British Aerospace, een partner van Dasa in het Europese Airbus, zouden een minderheidsbelang kunnen krijgen in Fokker. Fokker zit na een groot verlies dringend verlegen om nieuw kapitaal.

Schrempp zei ook dat het Europese Airbus-consortium in de concurrentieslag met het Amerikaanse Boeing sterker zou staan als ook het Italiaanse Alenia, tot dusver een toeleverancier van Boeing, eraan zou deelnemen. Alenia zou dan kunnen meedoen aan een nieuw Airbus-programma.

mailIcon print |