*

 
dossier

Archief

Compagnon van Ted Troost redt optreden bij Australian Open

Door: redactie − 15/01/96, 00:00

MELBOURNE (ANP) - Voor Richard Krajicek hoeft 1996 niet per se het jaar van de Grand Slams te worden. Dat heeft hij onlangs gezegd. Waarschijnlijk met de bedoeling om twee dingen te vermijden. Te grote druk, te magere prestaties.

Op de banen van Flinders Park in Melbourne verklaarde Krajicek dat hij donderdag even in paniek was geraakt. Omdat hij vanwege een blessure aan de hand waarschijnlijk een Grand Slam zou moeten missen. “Dat duurde een uur. Daarna ben ik naar de oplossingen gaan zoeken.”

Die vond hij in de persoon van Jan Naaktgeboren, haptonoom, compagnon van de publiekelijk wat bekendere Ted Troost. Op vrijdagochtend besloot Krajicek hem naar Australië te laten komen, zodat hij de teruggekeerde pijn uit zijn arm kon halen. Een dag later was Naaktgeboren 'down under'. Krajicek: “Misschien voelt hij mijn lichaam nog beter aan dan ikzelf.”

De training na de eerste behandeling, met de net in de kwalificatie uitgeschakelde landgenoot Wibier als sparringpartner, verliep naar wens. Daarna sloeg Krajicek voor de eerste keer in vier dagen aan het serveren. “Ik vroeg nog aan Jan: “Hoe hard mag ik slaan?” Hij zei: “Zo hard mogelijk.”

Krajicek deed dat, de pijn bleef uit en dat gaf hem de verzekering dat hij morgen tegen de Australiër Stoltenberg aan de slag kan. Twijfels over fysiek en conditie ontbreken. Naaktgeboren gelooft erin, en Krajicek dus ook.

Natuurlijk wil hij, de nummer elf van de wereld, niets liever dan zich laten zien op één van de vier toernooien waar het om gaat. Melbourne, Parijs, Londen, New York. Vorig jaar leidde dat tot respectievelijk een tweede, tweede, eerste en derde ronde. Ver beneden de stand van Krajicek.

Toch wil hij zich er niet meer op blind staren. “Ieder toernooi is er voor mij nu één afzonderlijk. Niet meer een voorbereiding op . . . Misschien heb ik ook wel een beetje de druk van de ketel willen halen. De tijd zal leren of het zin heeft gehad.”

In 1992 reikte Krajicek bij de Open Australian tot de halve finale. Voor de partij tegen de latere winnaar Courier moest hij zich echter terugtrekken, met een van de vele blessures die zijn loopbaan tekenden. In Melbourne kwam hij daarna nooit meer verder dan twee partijen.

Tot gisteren leek ook de editie van nu geen kans van slagen te hebben. In het nog maar net begonnen jaar gaf Krajicek al twee keer op. Bij de Hopman Cup in Perth en bij een invitatietoernooi in Melbourne. Met een oude blessure, die zich kenmerkte door pijn in de arm.

Het kwetsuur speelde een jaar eerder in Sydney voor het eerst op en kwam daarna met zekere regelmaat terug. “Ik kan dan geen vuist meer maken en ik kan m'n racket nog nauwelijks vasthouden. Het begint met een stijve nek, maar het slaat door naar de spieren. Jan weet precies hoe dat te voorkomen is.”

Voor de zekerheid verzocht Krajicek de organisatoren van Melbourne hem vandaag te ontzien. Daar hebben ze in toegestemd. Maar nu loopt de Hagenaar het risico dat hij, mocht hij morgen succes hebben, woensdag opnieuw in actie moet komen. Hij ziet er niet tegenop. “Ik ben pijnvrij.”

Het was niet bepaald koud, bij de eerste serieuze voorbereiding van Krajicek, gisteren op Flinders Park: 37 graden Celsius. Het beviel hem. “Het is goed om er aan te wennen. Dinsdag is het wat koeler. Dan kan het alleen maar meevallen.”

Zijn tegenstander Jason Stoltenberg, een 25-jarige Australiër en 84ste op de ranglijst, neemt hij serieus. “Vorig jaar heeft hij nog een tijdje rond de 20e plaats op de ranglijst gestaan. Dan kan hij toch wel wat. Het is een speler die geen specifieke wapens heeft, maar ook weinig zwakke punten kent. Ik moet hem onder druk zetten. Op het moment dat hij gaat denken over zijn opslag zit ik goed.”

Of Naaktgeboren het toernooi van Krajicek voor zo lang het duurt zal moeten blijven bijwonen? De speler denkt even na en zegt dan: “Misschien is dat niet onverstandig.”

mailIcon print |