*

 
dossier

Archief

ZOMER KAN NIET STUK

JAN VISSER − 29/07/95, 00:00

Een Scandinavisch hogedrukgebied, in de hogere luchtlagen uitgroeiend tot een krachtige blokkade, staat aan de basis van een nieuwe periode van warm tot zeer warm zomerweer. Zoals het zich nu laat aanzien groeit de eerste week van augustus uit tot de warmste fase van deze zomer met op de meeste dagen maximum temperaturen tot meer dan 30'.

Doordat de laatse dagen van juli ook in de prijzen vallen is het zeer waarschijnlijk dat het juligemiddelde op circa 20' zal uitkomen. Een derde, wellicht tweede plaats op de ranglijst der warmsten van de twintigste eeuw lijkt daarmee verzekerd. Thans wordt de top drie bezet door de volgende jaren: 1994 met gemiddeld 21.4', 1983 met 20.1' en 1976 met 19.3.

Vandaag loopt de temperatuur op tot waarden tussen 24' op de Waddeneilanden en 29' plaatselijk in het binnenland. Verder is het meest zonnig en blijft het op de meeste plaatsen droog maar in het noorden kan 's middags een enkele bui vallen. De wind is meest zwak uit oostelijke richtingen.

Morgen zonnig en warm met maxima tussen de 25 en 31' en een matige oostelijke wind. Boven Spanje en Frankrijk gaat de luchtdruk omlaag. Er vormt zich daar een onweersstoring maar veel dreiging gaat er vooralsnog niet van uit. In die streken zal het de komende dagen opnieuw heet zijn en in Andalusie is dat nu al het geval. Sevilla zakte op dinsdag terug naar maximaal 30.5' maar donderdag werd daar en in Cordoba met 41.2' de 10de veertiger van deze maand geregistreerd. Gisteren in Cordoba 42.0 en Sevilla 41.0'.

Uitzonderlijke hitte is er ook in het woestijnachtige zuidwesten van de Verenigde Staten waar veertigers verre van ongewoon zijn. Op donderdag steeg de temperatuur in Lake Havasu City, Arizona tot 51.6' en in Phoenix werd met 47.8' het julirecord uit 1989 geevenaard.

In ons eigen land was het gisteren in veel regio's geruime tijd bewolkt en vooral in Limburg vielen nog enkele buien (Hoensbroek 7 mm) en in de Achterhoek onweerde het in de namiddag. 's Middags kwamen overigens steeds meer gebieden in de zon en steeg de temperatuur plaatselijk tot ruim 25 (Nieuw Beerta 26.8', Twente 26.0).

mailIcon print |