*

 
dossier

Archief

Steve Brown en Peter R. de Vries beschimpen elkaar tot op de trap

MONIQUE DE HEER − 16/01/98, 00:00

AMSTERDAM - “Ik wil je in elkaar slaan. Ga maar naar buiten, dan kun je mijn vrienden gedag zeggen. Ja, ga maar naar je bodyguard”, voegde journalist en drugshandelaar Steve Brown televisiemaker Peter R. De Vries gistermiddag toe op de trap van het gebouw van de Nederlandse Vereniging van Journalisten in Amsterdam, waar zojuist een zitting van de Raad voor de Journalistiek was gehouden. De Vries: “Zie je wel. Hij bedreigt me weer. Hij blijft het doen.”

De zitting had de twee inderdaad niet dichter bij elkaar gebracht. Integendeel, voorzitter Asser had regelmatig moeite de twee mannen uit elkaar te houden.

Steve Brown diende bij de raad een klacht in tegen De Vries, omdat die hem zou hebben aangezet tot het gebruik van cocaïne en er opnamen zijn gemaakt met een verborgen camera waarin gesteld werd dat Brown een informant is van de politie en in zijn jeugd medescholieren zou hebben afgeperst.

Brown: “Het is een leugenaar. Ik ben daar nooit voor veroordeeld.” De Vries: “We hebben twintig uur band opgenomen waarop Steve Brown opschept over het feit dat schooljongens hem geld kwamen brengen dat ze weer van andere kinderen hadden gejat.”

Maar de Raad voor de Journalistiek is er niet om dit soort gekijf te beslechten. De serieuze vraag aan Peter R. de Vries luidde dan ook waarom hij ertoe was overgegaan een verborgen camera te gebruiken tijdens zijn ontmoetingen met Brown. De Vries zei dat dat gebeurde na een lange lastercampagne van Brown, waarin deze beweerde dat De Vries aanzette tot corruptie. “Mijn integriteit als journalist kwam in gevaar. Hij wilde mijn carrière vernielen. Hij bestookte iedereen met faxen. Ik kreeg telefoontjes van het ANP en van de Haagse Post met de vraag hoe dat nou zat”, aldus De Vries. Op de vraag waarom hij niet naar de autoriteiten was gegaan, antwoordde De Vries dat hij daar geen vertrouwen in had. Was immers de journalist Bas van Hout niet juist voor de deur van de Raad van de Journalistiek door Brown in een auto gesleurd, bespuwd en geslagen? En had de politie uiteindelijk de aanklacht die was ingediend niet geseponeerd? “Ik wilde duidelijk maken wat voor een man Brown is.”

De raad stelde eerder over het gebruik van verborgen camera's al vast dat in voorkomende gevallen getoetst zal worden of het resultaat voldoet aan de algemene journalistieke norm. De belangen die gediend zijn bij het maken van opnamen met een verborgen camera moeten opwegen tegen die van de schending van de privacy. Er moet ook worden vastgesteld wie verantwoordelijk is voor de uitzending. In het geval van het programma van De Vries zijn dat producent John de Mol en de directie van de Holland Media Groep, waartoe RTL 4 behoort.

Voorzitter Asser wilde gisteren duidelijk weten of John de Mol en de directie van de HMG op de hoogte waren van het gebruik van de verborgen camera. De Vries bevestigde dat uiteraard en wees erop dat tijdens een van de opnamen met Steve Brown een directielid van HMG aan tafel zat. Brown beweerde echter een brief te hebben van John de Mol waarin deze ontkent dat hij ervan af wist. Bij John de Mol Produkties is het bestaan van een dergelijke brief niet bekend.

De discussie tussen De Vries en Brown werd verder op de trap voortgezet. Is de politie al gebeld, wilde de voorzitter van de raad nog weten. Maar aanklager en aangeklaagde hadden de Johannes Vermeerstraat inmiddels in snelle auto's verlaten.

mailIcon print |