*

 
dossier

Archief

Berlusconi persoonlijk voor rechter

Door: redactie − 17/01/96, 00:00

Van onze buitenlandredactie AMSTERDAM - De Italiaanse ex-premier Silvio Berlusconi verschijnt vandaag voor de rechter in Milaan waar hij zich moet verantwoorden voor corruptie.

De ex-premier verraste met zijn beslissing persoonlijk voor te komen. Verwacht werd dat hij gebruik zou maken van zijn recht om niet te verschijnen. Maar hij wilde aanwezig zijn “om zijn vertrouwen in de Italiaanse justitie te onderstrepen”.

Berlusconi lanceerde een harde aanval op het team van onderzoeksrechters achter de operatie 'Schone handen', die een stortvloed van smeergeldschandalen aan het licht bracht. De zakenman/politicus sprak van een 'kankercel' die de goede naam van de Italiaanse justitie had bezoedeld door politiek te bedrijven. De onderzoeksrechters zijn er volgens hem verantwoordelijk voor dat zijn kabinet eind '94 na zeven maanden strandde.

Zijn felste woorden bewaarde Berlusconi voor Antonio Di Pietro, de man achter de anti-corruptieactie en de aantijgingen tegen hem. Di Pietro nam plotseling ontslag, nadat de mediamagnaat formeel te horen had gekregen dat een justitieel onderzoek tegen hem was begonnen. Die mededeling kwam voor Berlusconi op een uiterst pijnlijk moment: juist toen hij in Napels een VN-conferentie over georganiseerde misdaad opende.

Waarom Di Pietro destijds vertrok, was onduidelijk. Sindsdien zijn echter beschuldigingen tegen hem geuit over ambtsmisbruik. De aantijgingen kwamen met name uit het kamp van Berlusconi.

De ex-premier staat met zijn broer Paolo en negen anderen terecht omdat zijn bedrijvengroep Fininvest vier ton aan smeergeld zou hebben betaald aan belastinginspecteurs in ruil voor een soepele controle van de boeken. Berlusconi zegt van niets te weten: zo'n luttel bedrag kon hem gemakkelijk ontgaan. De aanklagers geloven echter dat hij volledig op de hoogte was.

Het proces gaat in feite over veel meer. Berlusconi's politieke toekomst staat op het spel. In afwachting van het verloop van de rechtszaak heeft de ex-premier daarom zijn eis van snelle verkiezingen ingeslikt. Vorig jaar roeg hij daar luidkeels om.

mailIcon print |