*

 
dossier

Archief

Nederland neemt geen stappen om Rusland te weren uit Raad van Europa

Door: redactie − 08/02/96, 00:00

Van onze correspondent BRUSSEL - Nederland zal Ruslands toetreding tot de Raad van Europa niet verhinderen. De regering negeert de bezwaren van de Tweede Kamer tegen een Russisch lidmaatschap.

Naar verwachting zullen vertegenwoordigers van alle 38 lidstaten van de Raad van Europa vandaag in Straatsburg het licht op groen zetten voor de toelating van Rusland. President Jeltsin is erop gebrand dat zijn land lid wordt van de oudste naoorlogse Europese organisatie, wier taak het is mensenrechten en democratisering te bevorderen.

Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat Rusland het (nog) niet verdient toegelaten te worden, gezien de slechte staat van dienst op het gebied van mensenrechten en democratisering. Regeringspartij VVD en het overgrote deel van de oppositie (CDA, GroenLinks, de kleine christelijke partijen) hebben er bij minister van buitenlandse zaken Van Mierlo (D66) op aangedrongen een Russisch lidmaatschap tegen te houden.

Maar Van Mierlo weigert van het veto-recht gebruik te maken. Een verzoek om uitstel zou geen kans maken binnen de Raad van Europa. Van Mierlo zei in de Tweede Kamer dat hij een gisteren aangenomen motie van die strekking niet zal uitvoeren.

Van Mierlo verweet de Kamer veel te laat in actie te zijn gekomen. De vijftien lidstaten van de Europese Unie zitten al sinds eind vorig jaar op één lijn - vooral de Duitse bondskanselier Kohl heeft zich sterk gemaakt voor Rusland, en Van Mierlo voelt er niets voor de consensus binnen de EU te doorbreken. “Nederland zal er op aangekeken worden, en we verliezen toch.” Nederland zou hooguit vandaag op diplomatiek niveau de toetreding van Rusland kunnen tegenhouden. Als daarna ministers van de landen van de Raad van Europa bijeen zouden komen, delft Nederland het onderspit. Een twee derde meerderheid volstaat dan namelijk, en Nederland krijgt hooguit de Baltische staten mee.

De parlementaire assemblée van de Raad van Europa bracht onlangs een positief advies uit over het lidmaatschap, ondanks kritiek op het Russische geweld tegen opstandige Tsjetsjenen. Integratie (van Rusland in Europa) is beter dan isolatie, heette het. Van Mierlo is het daarmee eens.

mailIcon print |