IJMUIDEN (ANP) - De Nederlandse wateren bevatten steeds minder aal of paling. Uit cijfers van het Rijksinstituut voor visserij onderzoek (Rivo) blijkt de aalstand nog maar 6 procent te zijn van het bestand van ongeveer dertig jaar geleden.
Het Rivo bepaalt de stand van de aal door ieder jaar in Den Oever bij de Afsluitdijk met een netje te bepalen hoeveel jonge aal vanuit de oceaan binnen komt. Absolute hoeveelheden zijn daarom niet te geven, het gaat om een vergelijking ten opzichte van andere jaren.
De afgelopen jaren leek er een licht herstel te zijn van de aalstand. Dit jaar is er echter sprake van een absoluut dieptepunt, weet onderzoeker W. Dekker van het Rivo die het liefst een verbod op de aalvisserij zou zien. “Eigenlijk moet je stoppen met deze visserij. Maar een verbod levert niet direct het gewenste resultaat op omdat er dan meer mensen illegaal fuiken zullen gaan zetten.” Volgens Dekker kunnen ook natuurlijke of klimatologische omstandigheden de oorzaak van de achteruitgang zijn.
De Faunabescherming wil dat minister Apotheker van Visserij onmiddellijk een verbod op de palingvisserij instelt. Het ministerie heeft het officiële verzoek van de Faunabescherming evenwel nog niet ontvangen, meldt een woordvoerder van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Onlangs heeft het ministerie zes miljoen gulden beschikbaar gesteld voor een saneringsregeling voor IJsselmeervissers.
Palingvissers die willen stoppen kunnen dat aan het ministerie melden en krijgen dan een financiële vergoeding. Ook heeft Nederland aan de Europese Commissie gevraagd uit te zoeken wat er gedaan kan worden aan de achteruitgang van het aalbestand in de Europese wateren, aldus de woordvoerder.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.