GUATEMALA-STAD (AP) - Guatemalteekse soldaten hebben ten minste acht voormalige ballingen vermoord in een bergdorpje 135 kilometer ten noorden van Guatemala-stad. De soldaten onderbraken een vergadering van dorpsbewoners, schoten op de deelnemers en gooiden granaten de zaal in.
De vergadering vond plaats in het dorp Aurora 8 de Octubre waar ex-vluchtelingen wonen. De dorpelingen kwamen bij elkaar om te overleggen over de viering van een jaar terugkeer in Guatamala. Het dorpje waar de vluchtelingen wonen is genoemd naar de datum waarop ze vorig jaar terugkeerden vanuit ballingschap in Mexico.
Minister van defensie Mario Enriquez gaf toe dat soldaten verantwoordelijk waren voor het bloedbad maar zei dat ze uit zelfverdediging hadden gehandeld. Volgens de minister waren de soldaten uitgenodigd in het dorp en raakten ze in paniek toen de inwoners hen begonnen te ontwapenen.
Veel van de 15 000 vluchtelingen die de afgelopen jaren naar Guatemala zijn teruggekeerd klagen over het leger. Soldaten en paramilitaire groeperingen zouden hen lastig vallen en intimideren. De legerleiding verdenkt veel vluchtelingen ervan banden te hebben met de linkse guerrillagroepering URNG. De onderhandelingen van de regering met de linkse rebellen zouden volgende week weer beginnen in de Mexicaanse stad Puebla.
De onderhandelingen moeten een eind maken aan de burgeroorlog die het Middenamerikaanse land al 34 jaar verscheurt: 100 000 doden en 45 000 vluchtelingen waren het gevolg. Het jongste geweld kwam een maand voor de presidentsverkiezingen van 12 november. De 19 kandidaten voor het hoogste ambt in Guatemala hebben de veiligheid tot centraal thema in hun campagne gemaakt.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.