*

 
dossier

Archief

In GOS-staten zoeken kerken toenadering

Door: redactie − 12/10/96, 00:00

MINSK (ENI) - Voor het eerst sinds het uiteenvallen van de Sovjet- Unie zijn 21 kerkgenootschappen en christelijke gemeenschappen overeengekomen om een 'christelijke interconfessionele adviesraad' op te richten.

Tijdens de laatste jaren van de Sovjet-Unie onderhielden de verschillende christelijke kerken een goede samenwerking met elkaar. Maar na het uiteenvallen van het rijk - en zijn beleid van officieel atheïsme - waren de betrekkingen tussen de kerken aanzienlijk verslechterd.

De Russische Orthodoxe Kerk, het grootste kerkgenootschap, veroordeelde ten stelligste het bekeringswerk van buitenlandse zendelingen (de meeste van hen waren protestants) die Rusland en andere van oudsher orthodoxe gebieden na de politieke omwentelingen aan het eind van de jaren tachtig binnendrongen.

De adviesraad stelt zich ten doel de hoofdstromen van de genootschappen - de orthodoxe, de katholieke en de protestantse - sterker in de 'GOS-staten' te laten samenwerken. De leider van de rooms-katholieke kerk in Rusland, aartsbisschop Tadeusz Kondrusiewicz, zei na het oprichtingsbesluit in Minsk, de hoofdstad van wit-Rusland: “Het liefst zou ik een Raad van Kerken (van de voormalige Sovjet-Unie) creëren, maar daar zijn we nog niet helemaal aan toe.”

De conferentie in Minsk werd door 21 kerkgenootschappen bijgewoond. Eén van de meest omstreden discussiepunten was het punt van het missie- en zendelingswerk. In een zeer voorzichtig geformuleerd einddocument wordt die gevallen als 'ontoelaatbaar' betiteld waarin 'christenen van de ene kerk worden bekeerd tot een andere via methoden die in tegenspraak zijn met de geest van de christelijke liefde'.

Zeker even gevoelig lag het punt van de verhouding kerk-staat. Volgens het slotdocument zijn de deelnemers aan de conferentie het erover eens dat 'de betrekkingen tussen religieuze organisaties en de staat gebaseerd moeten zijn op het principe van de niet-inmenging in elkaars zaken en op een wet die de spirituele keuze van het individu respecteert'.

De conferentie in Minsk diende ook als voorbereiding voor een grote Europese bijeenkomst in het Oostenrijkse Graz volgend jaar juni.

mailIcon print |